4 najczęściej popełniane błędy przy wyborze oświetlenia do salonu

4 najczęściej popełniane błędy przy wyborze oświetlenia do salonu
dpowiednio zaprojektowane oświetlenie wyeliminuje prawdopodobieństwo popełnienia błędów, których skutki mogą ciągnąć się w nieskończoność. Lampy do salonu muszą spełniać wiele czynników. Niewłaściwie dobrane nie tylko wniosą półmrok do wnętrza, ale również sprawią, że przebywanie w nim nie będzie niczym satysfakcjonującym. Zanim jednak przystąpimy do planowania, należy sobie uświadomić, że każde pomieszczenie posiada swoje ściśle określone przeznaczenie i strefę, która optymalnie doświetlona, zapewni komfort wykonywanych czynności, przy okazji służąc odpoczynkowi.

 

1. Zbyt jasne żarówki

 

Błędem jest przekonanie, że nadmiar światła we wnętrzu jeszcze nikomu nie zaszkodził. Wręcz przeciwnie! Emitujące jaskrawe światło oprawy męczą wzrok, wpływając negatywnie na samopoczucie. Sytuację jeszcze bardziej pogorszy fakt, jeśli będą one w chłodnym odcieniu. Idealnym rozwiązaniem okazuje się zatem montaż żarówek o ciepłej barwie lub zainstalowanie włącznika z możliwością przyciemnienia. Takie rozwiązanie niesie za sobą jeszcze jedną zaletę. Pozwala bowiem na indywidualne dopasowanie intensywności światła do osobistych potrzeb – bez konieczności wymiany żarówek.

designerska lampa wisząca w salonie

2. Jedna lampa

 

Aby wnętrze zyskało na atrakcyjności, konieczne jest montowanie kilku źródeł światła. Czasy, w których centralnie wiszący na środku pomieszczenia żyrandol, odeszły już w niepamięć. Dziś uzupełnieniem lamp są kinkiety nowoczesne do salonu – jak np. ten: https://bbhome.pl/lampy/kinkiety/kinkiet-diva-16x10x40-cm/. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa komfort wypoczynku, ale również kreuje atmosferę intymności i przytulności.

 

3. Diabeł tkwi w szczegółach – o włącznikach w kilku słowach

 

Wydawać by się mogło, że wyłącznie ilość i intensywność emitowanego światła to najważniejsze elementy podczas planowania oświetlenia. Nic bardziej mylnego. Równie istotną kwestią jest umiejscowienie włączników. Najczęściej instalujemy je na wysokości ramion dorosłego człowieka. I choć pełnoletnim domownikom nie sprawi to większego kłopotu, tak dzieciom już tak. Poza tym, jeśli mamy nawyk zapalania światła łokciem, warto umiejscowić je niżej. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednie odsunięcie gniazdek od drzwi wejściowych, aby wyeliminować późniejszy kłopot z doborem optymalnej szerokości ościeżnic.

nowoczesna lampa wisząca w salonie

 

4. Klimatyczne oświetlenie

 

Wielokrotnie planując oświetlenie salonu, pomijamy klimatyczne oprawy, dzięki którym wnętrze przybiera przytulnego i relaksacyjnego charakteru. Duży udział w tym zakresie odgrywają nowoczesne abażury, których ogromna różnorodność pozwoli dopasować model idealny do każdego rodzaju oprawy. Lampy Eicholtz, a może inni producenci? W asortymencie sklepu BBHome odpowiednią propozycję znajdą dla siebie wszyscy klienci.