Czy warto zainwestować w biokominek? Zalety i wady biokominków

Czy warto zainwestować w biokominek? Zalety i wady biokominków

Zimowy wieczór, lampki świecące na choince, rozpalony kominek i cała rodzina zatopiona w rozmowie, zgromadzona wokół niego… Brzmi jak zarys spotu reklamowego w okresie przedświątecznym? Zapewne. Nie ulega jednak wątpliwości, że większość z nas nie miałaby nic przeciwko takiej idyllicznej pocztówce we własnym domu. Czy każdy z nas może spełnić to ukryte pragnienie? Poznajcie zalety i wady kominków 2.0 w postaci biokominków.

Czym są biokominki?

To nowoczesne urządzenie, które spełnia funkcję tradycyjnego kominka – jest źródłem ciepła i dekoracją zarazem. W odróżnieniu od znanego nam paleniska, do którego rozpalenia potrzebujemy drewna lub brykietu, w ich przypadku stosuje się tak zwane biopaliwo w postaci płynnej lub żelowej. Płomień powstaje w wyniku spalania alkoholu etylowego, nie wytwarzając przy tym żadnego dymu, popiołu czy sadzy.

Zalety biokominków

Niewątpliwie na ich korzyść działa ich bezpieczeństwo – podczas spalania wytwarza się jedynie para wodna oraz dwutlenek węgla w ilościach, które są porównywalne do tych, które dostarczane są naszemu organizmowi wraz z powietrzem. Dodatkowo para wodna poprawia wilgotność powietrza w pomieszczeniu.Co więcej, są stosunkowo niewielkie, dlatego możemy je przenieść i umieścić niemal w każdym miejscu. Tym bardziej, że możemy wybierać spośród dużej różnorodności, jeśli chodzi o materiał wykonania czy kolor. Bez trudu znajdziemy model, który wkomponujemy w naszą aranżację przestrzeni. Należy jednak pamiętać, by zachować standardowe środki ostrożności i nie umieszczać biokominka w pobliżu łatwopalnych przedmiotów. Dużym plusem jest także to, że unikamy skomplikowanych podłączeń do instalacji grzewczej czy przewodu kominkowego. W przypadku biokominka te problemy z montażem nas nie dotyczą. A na dokładkę nie musimy szukać miejsca na drewno oraz akcesoria do kominka.

Wady biokominków

Tego typu urządzenia dostarczają ciepło, jednakże należy mieć na uwadze, że biokominka nie można traktować, jako jedynego ogrzewania do pomieszczenia, ponieważ będzie niewystarczające. Biokominki nie mają zbyt wielkiej mocy grzewczej, zaś po napełnieniu paleniska paliwem ogień będzie się palił od 2 do 6 godzin w zależności, między innymi od ustawionej mocy płomienia. Dlatego należy je traktować jako przydatną dekorację wspomagającą ciepło i przytulność pomieszczenia.Osoby, które marzą o kominku, który uświetni ich salon, czy sypialnie, to rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu. Szczególnie, jeśli mieszkamy w bloku lub mieszkaniu o małym metrażu i nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie tradycyjnego paleniska. To ekologiczne i wygodne rozwiązanie, które z pewnością przyda się w okresie jesienno-zimowym.