Deep blue – jak urządzić mieszkanie w marynarskim stylu?

Deep blue – jak urządzić mieszkanie w marynarskim stylu?

Wakacyjny klimat przywodzi na myśl morze, fale oraz wiatr, który chłodzi i zwiastuje coś nowego. Fale sprawiają, że morze nabiera głębi i wyrazu, zmienia barwę, przechodząc od gładkiego lazuru po wyrazisty, intensywny i dynamiczny granat. Te cechy – ciekawość, niezmienność, sprawczość i nieodmienna sielskość, które kojarzą się z latem, chętnie przemycamy do domów. Styl marynistyczny, wyrosły na kanwie zachwytu letnimi domkami Kaliforni czy Skandynawii, jest na tyle popularny, że na dobre zagościł w naszych domowych aranżacjach. Śmiało operuje kolorem, nie boi się tkanin, silnie zaznacza swoją obecność w dodatkach, meblach i nie tylko. To tutaj nowoczesne abażury przemówią letnią bryzą, a lustra dekoracyjne nie będą się bały towarzystwa juty, sznurka czy pasów na ścianie. Przekonaj się o tym sam, upajając się lekkim klimatem morskich opowieści.

Nadmorska opowieść, czyli stylistyka marynistyczna w domu

Urządzenie mieszkania, które hołduje marynistycznym korzeniom, to jak przeniesienie nadmorskiego bungalowu do miasta. Wcale nietrudne ani nie karkołomne, bo styl ten jest dość egalitarny. Z prawdziwą gracją odnajdzie się także w niedużej przestrzeni. Operując bielą, odcieniami błękitu – od jego pastelowej wersji (jakby wytartej od słońca), po mocny kolor morza, intensywny niebieski, sprawi, że przestrzeń nie będzie stateczna. Ten dynamizm odnajdziemy z powodzeniem w pasach, które widać na ścianach, meblach i poduszkach. Nowoczesne abażury, wykonane z naturalnych tkanin (które ta stylistyka kocha), np. z bawełny, będą pięknie korespondować z lustrami dekoracyjnymi w nowoczesnym stylu.

Marynistyczna konwencja nie boi się bowiem eklektyzmu, dlatego z powodzeniem zestawisz tutaj designerskie kinkiety z żarówkami LED, które doświetlą bieloną komodę z drewna. Całość warto eksponować na nieco sfatygowanej, bo taki efekt jest pożądany, podłodze z desek. Niech przywodzą na myśl dzieło morskiej soli i piasku, który pozostał na stopach po długim, kojącym spacerze nadmorskim brzegiem.

Styl marynarski w wersji uładzonej, czyli jak stworzyć mieszkanie w New England

W marynarskich inspiracjach, które będą źródłem dla stworzenia pięknej aranżacji, must have stanowią odniesienia do morza. Kotwice, muszle, jutowe dywany będą uzupełniać wizję. Niemniej nasz sklep z wyposażeniem wnętrz dowodzi, że styl marynistyczny, wykorzystując dystyngowane meble, lustra dekoracyjnenowoczesne abażury albo piękne, niecodzienne, designerskie kinkiety np. z metalicznym, biżuteryjnym połyskiem, z powodzeniem przeistoczyć można w aranżację w stylu New England. A więc nieoczywistą odpowiedź na inspirację morskimi opowieściami. Design w tej wersji jest uładzony, dlatego – obok niebieskości – pojawią się beże, obecne na dywanach, zasłonach, poduszkach i miękkiej, zapraszającej do rozmowy, sofie. Będą tutaj powracać dodatki w angielskim stylu, akcentujące jedynie klimat plaży i zachodów słońca nad morzem. Okrągły stół na bielonych nogach oświetlą białe, designerskie kinkiety, a kominek z ramkami eksponującymi grafiki, stanie się integrującym elementem aranżacji. Czystość form, miedziane uchwyty gałek i bielona boazeria to must have tak określonej przestrzeni, która choć delikatna, jest spójna. Całość prezentuje się elegancko i zaprasza do odpoczynku, do czego wcale nie trzeba nas namawiać.