Dobrze widziane, czyli jak zadbać o optymalną ilość światła w mieszkaniu?

Dobrze widziane, czyli jak zadbać o optymalną ilość światła w mieszkaniu?

Lampy w mieszkaniu, obok swojej pierwotnej funkcji, jaką jest zapewnienie dostatecznej ilości światła, będą także kreować przestrzeń. Ich niezwykły design, od szlachetnej prostoty, poprzez geometryczne wzory, ku futurystycznym kształtom i biżuteryjnym detalom, zachwyca i ciekawi. Designerskie kinkiety, klasyczne żyrandole, nowoczesne plafony czy retro lampy stołowe towarzyszą aranżacjom, stając się ich integralnymi elementami. Jak jednak stworzyć przestrzeń stylową, a dostatecznie doświetloną? O czym pamiętać i na co się zdecydować, wybierając lampy? Jak zorganizować właściwe oświetlenie do typu pomieszczenia? Dziś doradzamy, inspirując niezmiennie prostotą i kunsztem oświetleniowych projektów.

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecka?

Oświetlenie stanowi ważny element w pokoju dziecka. Pomoże rodzicom przegonić potwory wychodzące spod szafy, utuli do snu delikatną poświatą. Maluszkom przytłumione światło, emitowane przez designerskie kinkiety z lampką do czytania, pozwoli zasnąć przy akompaniamencie ulubionej bajki, czytanej przez rodziców. Na suficie warto postawić na nietuzinkowe lampy Eichholtz w formie kilku pokrytych chropowatą aplikacją kul. Będą one  stanowić ciekawą dekorację, a w mroku wieczoru rozbłysną kaskadą załamującego się światła, dzięki czemu sufit stanie się scenerią z bajki. Taki efekt docenią zarówno dzieci, jak i rodzice, którzy znajdą wiele inspiracji, by opowiadać bajki związane z istotami tam mieszkającymi. Lampy Eichholtz, choć nowoczesne i dość “dorosłe”, odnajdą się z powodzeniem w przestrzeni z misiami i zabawkami, dzięki wyrafinowanym, nieregularnym kształtom, które dla dzieci stanowią inspirację i ciekawią.


Obok oświetlenia centralnego, żyrandolu i bocznego w postaci designerskich kinkietów, najlepiej z możliwością regulacji kąta padania na obiekt, warto również wprowadzić lampy, które doświetlą przestrzeń do nauki. Zarówno maluchom, które dopiero zaczynają przygodę z rysowaniem, jak i starszakom, które poświęcają dużo czasu na odrabianie lekcji, należy zaproponować lampkę biurkową, która emituje ciepłe, niemęczące oczu światło. Wraz z biurkiem i krzesłem z możliwością dostosowania pozycji do kręgosłupa, będą one odpowiadać za ergonomię miejsca do pracy. Całość powinna wpisywać się w stylistykę pokoju. Nowoczesne abażury, np. wykonane z metalu albo niezwykle efektowne, bawełniane konstrukcje, odnajdą się zarówno w przestrzeni dedykowanej chłopcu, jak i dziewczynce.

Światło i jego właściwa ilość mogą wpływać na nastrój, dlatego zarówno w pokoju dziecka, jak w każdym pomieszczeniu, dbamy o jego właściwe zestawienie. W łazience np., pozbawionej dziennego światła, lustra łazienkowe podświetlane wraz z designerskimi kinkietami i halogenowym oświetleniem w postaci opraw sufitowych, pozwolą z powodzeniem wykonać makijaż. Docenią to panie i panowie, którzy znacznie szybciej będą mogli wykonać poranną toaletę. Taka kompozycja daje jednak wiele możliwości, wieczorem przy świecach i delikatnej, regularnej poświacie, jaką emitują lustra łazienkowe podświetlane, można prawdziwie się zrelaksować, doceniając właściwą ilość i rozmieszczenie światła w aranżacji.