Gorączka Złota

Gorączka Złota

Po raz kolejny w historii Gorączka Złota ogarnęła świat. Tym razem nie chodzi o cenny kruszec w dalekich zakątkach świata, lecz o jego kolor – demokratycznie dostępny, w każdej geograficznej szerokości. Złoto już wiele razy stawało się modne – manieryzm, barok, art déco – królewski kolor dopełniał XVI – wieczną gamę pasteli, barokowy duet czerni i bieli, lub soczyste kolory początku XX wieku. Ale na długie lata kolor tej szlachetnej kopaliny odszedł do lamusa. Osobiście mam podejrzenia, że z przyczyn politycznej poprawności stał się démodé, jako symbol burżuazyjnego przepychu, a potem blichtru i tandety świata nouveau riche… jednak obecnie odzyskał godny siebie wymiar.

fot. http://www.oasisgroup.it/product/academy/
fot. https://www.instagram.com/p/BgyuT6pjyFY/
Złoto to „nowe srebro”, które jakiś czas temu przebiło się na salony i króluje we wnętrzach: w meblarstwie, oświetleniu i dodatkach. Podobnie jak szarość, która wyparła ciepłe kolory ziemi i stała się „nowym beżem”. Ewolucja „trendy” kolorów- tak jak moda- ulega ciągłym przemianom. Obecnie to Złoto jest królem i jego panowanie zapowiada się na długie lata.
fot. http://www.dacor.com/home
fot. https://www.instagram.com/p/BOomlqZAe2l/?taken-by=gubiofficial
W nowoczesnej adaptacji, swobodnie łączącej dotychczasowe historyczne style z Danish Design i współczesnym wzornictwem złoto występuje wszędzie. Metalowe stelaże mebli, oświetlenie, proste pozbawione, dawnej dekoracyjności kojarzonej ze złotem ramy luster, sztućce i ceramika stołowa, tkaniny i tapety – matowe, błyszczące, szampańskie lub w odcieniu starego złota – ten kolor to Must Have sezonu! Uniwersalne, ponadczasowe i różnorodne można łączyć zarówno z klasyką jak i minimalizmem.
fot. https://www.ad-magazin.de/article/holzrausch
fot. https://www.mydomaine.co.uk/vita-fede-office-tour
Płomień ognia, towarzyszący człowiekowi od zarania, blask słońca, światło księżyca – wszystko to jednoznacznie kojarzy się ze „złotem” i pozytywne konotacje w tych skojarzeniach zawarte powinny być dla nas wskazówką. Złoto jest piękne i wartościowe, a do tego niezniszczalne i trudne do zdobycia- stąd złożona symbolika złotego koloru. Waloryzowanie światowych walut do kruszcu też daje do myślenia. Jednym słowem złoto to bezpieczeństwo, dobrobyt, moc, a kolor złoty to ucieleśnienie marzeń o dostatku i chwale.
fot. https://www.instagram.com/p/BiRYkJ1F6cG/

Kupujmy złoto, cieszmy się nim, otaczajmy do woli… zdobiąc nim siebie i swoje najbliższe otoczenie! Używajmy do woli, choć w przenośni, nie dosłownie – mając w pamięci przewrotną legendę o królu Midasie…