HOUSE&GARDEN

HOUSE&GARDEN

Agnieszka Pudlik

Majówka. 12 stopni. Pogoda ustabilizowana, gęste chmury przez cztery dni wolnego. Kto wyjechał z Warszawy ma szczęście. Kto został mając nadzieje na prosecco w ogródkach  Zbawiaka,  pokaz fontann przy Wisłostradzie, czy inne atrakcje pierwszych chwil lata w mieście- jest frajerem.

To właśnie ja. W poczuciu klęski, ale z nadzieją że – choć spóźnione- lato jednak nadejdzie, planuję towarzyski sezon ogrodowy, przeglądając cudownie słoneczne zdjęcia trawników, upstrzonych kolorowymi obrusami,  warzywnymi przekąskami i  drinkami z parasolką.  Zbieram inspiracje jak stworzyć magiczny nastrój,  kiedy słońce w końcu wyjrzy zza chmur. Wraz z lekturą rośnie wiara, że organizacja przyjęcia w outdoorze to bułka z masłem. Czy na balkonie, czy na tarasie czy na ogólnodostępnej trawie – wystarczy kilka  atrybutów i nieco inwencji, aby osiągnąć spektakularny efekt.

fot. Pinterest

 

PIĘĆ PROSTYCH KROKÓW JAK ZBUDOWAĆ WSPANIAŁĄ ATMOSFERĘ.

 

1. SZKŁO

Nie ma piękniejszego widoku niż przejrzysta woda z listkiem mięty, plasterkiem cytryny i kostką lodu w  prześwietlonych szklankach ,kieliszkach, karafkach, czy słojach. Wszystkie chwyty dozwolone. Skroplona na zewnętrznych ściankach naczyń woda samym swoim widokiem gasi pragnienie. Szkło przejrzyste podkreśla chłód i świeżość wody. Szklanki kolorowe wnoszą w wystrój stołu wesoły , fantazyjny i bajkowy nastrój.  Karafki, dzbanki i szklane butelki na środku stołu lub tacy stojącej obok zapewnią komfort że wody nie zabraknie. Warto jest umieścić “bar” w zasięgu ręki, aby nie trzeba było wstawać od tak ślicznie zastawionego stołu. Warto też  zgromadzić odpowiedni zapas kieliszków do wina i bąbelków. Nie trzeba będzie pędzić co chwilę do domu, aby je umyć. Poza tym w grupie prezentują się lepiej – na tle bujnej zieleni w słonecznym świetle!

fot. inredningsvis.se

fot.frenchlarkspur.blogspot.com

2. ŚWIEŻE KWIATY

To must have każdej garden-stylizacji. Czy to polne czy ogrodowe, czy białe czy kolorowe, czy cięte w wazonach , czy kwiaty w donicach – muszą być.  Kwiatowy zielono- kolorowy akcent podkreśla radość chwili. Nawet jeśli jesteśmy otoczeni zielenią warto dodać kwiaty do nakrycia stołu. Pamiętajmy, że to Piękno Natury gra główną rolę w garden party, a lato szybko przemija. Cieszmy się ulotnym pięknem kwiatowych płatków, listków, ziół  i gałązek. Multiplikujmy ten motyw ile się da. Zadbajmy o wazony, donice, osłonki i naczynia w których  prezentujemy kwiaty, warto mieć ich wiele pod ręką, aby dowolnie dobierać wielkość i charakter do gatunku zmieniających się w czasie lata sezonowych kwiatów.

fot. Pinterest

fot. tallgrassdesign.blogspot.com

3. SERWETY, SERWETKI, OBRUSY, PODKŁADKI POD TALERZE, PODUSZKI I INNE TEKSTYLIA

Nic tak nie podkreśla uroku zieleni jak biały obrus i wykrochmalone serwetki , choć granat, błękit i inne kolory też się bronią . Codzienna zastawa stołowa w kolorowym otoczeniu  zyska zupełnie nowy charakter. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać – czy stworzyć klimat wyszukanej elegancji , czy tez postawić na rustykalną swobodę i luz dobierzmy do zwyczajnych talerzy kilka wyrazistych dekoracji. W odpowiednim kontekście piękne jest wszystko. Kolorowe dodatki i różnorodne desenie: kwiatki, paski, kratki zbudują charakter zamierzonej stylizacji, a miękkie pledy i poduszki dodadzą wygody surowym, ogrodowym meblom. Szczególnie ważne są poduszki, można je rozrzucić bezpośrednio na trawie i uciąć sobie na łonie natury smaczną drzemkę. Nie bójmy się, że nagromadzenie wzorów i kolorów przytłoczy otoczenie. Maksyma – im więcej tym lepiej  – stworzona została właśnie dla takich okazji!

fot.urbanfarmhouse.blogspot.com

fot.buzzfeed.com

4. LATARNIE, ŚWIECZNIKI, ŚWIECE

Scenografa światłem gra istotną rolę w budowaniu romantycznego nastroju. Nie inaczej jest w przypadku kolacji w outdoorze. We wnętrzach mamy do dyspozycji lampy, żyrandole i standardowe oświetlenie, na zewnątrz musimy radzić sobie inaczej (zadaszony oświetlony światłem sztucznym taras, jest wyjątkiem, ale i on wymaga “tuningu” ). Blask świec migoczących w szklanych świecznikach i osłonkach nie tylko zdobi, ale ma tez podstawowy,  funkcjonalny walor. Oświetla to co na stole i wyznacza ścieżkę dojścia do celu. Aby spełniały swoje zadanie świec i osłonek musi być dużo. Mogą stać na ziemi, na tacach, na stole , wisieć na drzewach i ogrodzeniu. Świeca bez osłonki szybko gaśnie na wietrze, każdą z nich musimy odpowiednio zabezpieczyć. Do większych świec, ustawionych po kilka sztuk przydadzą się latarnie, można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce, ustawiać w trawie lub na twardym podłożu.  Małe świeczki lub t-lighty możemy wyeksponować w  szklanych wazonach lub zwykłych słoikach, indywidualnie zaadaptowanych na potrzeby chwili.

fot. Pinterest

5. COOLERY DO WINA I NAPOJÓW

Letnie party w upalny dzień wymaga sprzętu do chłodzenia napojów. O żadnej innej porze roku cooler nie gra tak kluczowej roli. Do niedawna nie był to artykuł pierwszej potrzeby, jednak warto zaopatrzyć się w kilka sztuk lub wersję maxi na kilka butelek. Planując piknik pamiętajmy również o zapasie kostek lodu, dostępnych w sezonie letnim w lokalnych Biedronkach lub na stacjach benzynowych…

fot. Pinterest