Jak dbać o abażury lamp?

Jak dbać o abażury lamp?
Abażury zwykle przywołują na myśl skojarzenia lamp utrzymanych w stylu klasycznym. Współczesna branża oświetleniowa pokazuje nam jednak, że nawet do minimalistycznie zaprojektowanych wnętrz można znaleźć klosz, który stylistycznie uzupełni całą aranżację. Jednak lampy z abażurami niosą za sobą nieco więcej komplikacji niż tylko decyzję o konkretnym doborze. Pozostaje jeszcze kwestia czyszczenia, która wielu osobom może spędzać sen z powiek. Na szczęście regularne sprzątanie wcale nie musi uprzykrzać codziennego życia, o ile oczywiście będzie wiadomo, jak się do niego zabrać.

 

Dlaczego czyszczenie abażurów jest takie ważne?

Systematyczne usuwanie zabrudzeń z kloszów lamp jest niezwykle istotne. I nie chodzi bynajmniej o kwestie estetyczne, albowiem osadzające się zanieczyszczenia są szkodliwe dla alergików i małych dzieci. Nie wspominając już o tym, że zalegający kurz zmniejsza natężenia światła. Warto zatem już dziś zadbać o własne zdrowie i komfort mieszkania. Wszystko przez regularne czyszczenie oświetlenia, przynajmniej raz w miesiącu.

aranżacja oświetlenia z kinkietem w przedpokoju

 

Abażur z plastiku

Najmniej wymagający i jednocześnie, nastręczający niewiele problemów w utrzymaniu czystości jest abażur z plastiku. Wystarczy bowiem umyć go w wodzie z detergentem lub mydłem oraz wytrzeć do sucha miękką szmatką. I na nowo będzie pełnić swoją funkcję.

 

Abażur z materiału

Większość z dostępnych w sprzedaży abażurów materiałowych można moczyć w wodzie, co niewątpliwie bardzo ułatwia sprawę. Można je wyprać w następujący sposób. Do przygotowanej uprzednio miski z wodą dodajemy łagodny środek czyszczący. Przy użyciu gąbki lub szmatki myjemy klosz, opłukujemy czystą wodą i dokładnie osuszamy, aby wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia zacieków. Jeśli nie jest mocno zabrudzony, można przetrzeć go jedynie wilgotną ściereczką, miotełką lub odkurzyć.

lampa z abażurem Plisse Round Black

Szkło

W przypadku szklanych kloszy, nieodzowna okaże się szmatka bawełniana lub z mikrofibry. Alternatywą może być także papierowy ręcznik, który świetnie sprawdza się w tego typu sytuacjach. W połączeniu ze sprawdzonym płynem do czyszczenia szklanych powierzchni, pozwoli cieszyć się krystalicznie czystą lampą – bez nieefektownie wyglądających smug.

kinkiet ze szklanym abażurem przy lustrze

Papier

Z abażurami pergaminowymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie, albowiem wykazują się wielką delikatnością. Do czyszczenia zabrudzeń przydatna będzie gumka do ścierania albo … kromka czerstwego chleba! Najważniejsze jest, aby nie moczyć ich w wodzie, a jedynie regularnie odkurzać.

 

Wiklina

Abażury wiklinowe najłatwiej czyści się przy użyciu roztworu z sody oczyszczonej. Nasączona nim szmatka lub szczoteczka idealnie usunie zanieczyszczenia, pozostawiając je w niezmienionym stanie.