Jak dobrać abażur do salonu?

Jak dobrać abażur do salonu?

Oświetlenie to jedno z najistotniejszych elementów wystroju mieszkania, przy czym praktyka i estetyka są równie ważne. Przed wyborem przyszłego oświetlenia do salonu należy zastanowić się, jaki typ lamp będzie najbardziej odpowiedni do danego wnętrza biorąc pod uwagę jego wielkość i rozmieszczenie poszczególnych mebli. Dobrze jest połączyć w tym reprezentacyjnym na ogół pomieszczeniu kilka źródeł światła: lampy wiszącej, kinkietów i lamp stojących, aby wspólne budowały nastrój naszego wnętrza.

lampy stołowe
Urozmaicone źródła światła można zapalać razem lub osobno oświetlając wybrane miejsca w zależności od potrzeby chwili. Kilka źródeł światła nie tylko wygląda ładniej, ale i działa bardziej efektywnie niż jedna lampa z kilkoma żarówkami umieszczona centralnie pośrodku pokoju. Nad stołem lub stolikami dobrze prezentuje się wiszący żyrandol. Must-have każdego domu. Na ścianach kinkiety, za sofą i fotelami lampy stojące, a na stolikach i konsolkach małe lampki.

 

Niepowtarzalna atmosfera dzięki abażurom

 

Odpowiednio dobrane abażury pomogą wykreować zamierzoną atmosferę. Kolory i faktury abażurów to dodatkowe elementy dekoracyjne, które możemy wykorzystać budując scenografię salonu. Można się nimi bawić na wiele sposobów. Jasne, cienkie tkaniny abażurów i transparentne tła dają lekkie w odbiorze światło, które optycznie powiększa przestrzeń, buduje nastrój lekkości i prostoty i imituje światło dzienne. Ciemne grubsze tkaniny i kolorowe tła podkreślają mroczny i tajemniczy nastrój wieczoru, kolorowe abażury sprawiają że wnętrza stają się przytulne i miękkie.

Kolory abażurów w dialogu z kolorami innych tkanin: zasłon, poszyć kanap i foteli czy dywanów tworzą barwny charakterystyczny dla danego pomieszczenia kolaż.  Osobiście szczególnie lubię połączenie czarnej tkaniny abażuru i złotego tła, które wnosi do wnętrz atmosferę bizantyjskiego przepychu i jednocześnie klasycznej elegancji w stylu art deco.

Wybór abażurów jest ogromny: od gładkich jednokolorowych prostych brył do skomplikowanych form dedykowanych dekoracyjnym kinkietom. Powierzchnie abażurów mogą być plisowane, dekorowane kolorowymi lamówkami, haftowane, malowane lub wykonane z tkanin wzorzystych. Do produkcji używa się wielu materiałów: od cienkich matowych płócien i lnów z widocznym splotem, przez różnego rodzaju błyszczące satyny, aż do mięsistych, tłumiących światło welurów.

abażur chic black round
Najbardziej popularne kształty to walce, stożki, trapezy, owale, zdarzają się także formy bardziej skomplikowane projektowane indywidualnie. Budowa abażuru różni się także miejscem montażu żarówki. Małe abażury do żyrandoli montowane są bezpośrednio na żarówkę, większe do lamp wiszących i stojących montowane są na specjalnych oprawach wynikających z konstrukcji konkretnego modelu lampy. Kupując abażur bierzmy pod uwagę budowę i wielkość lampy oraz moc żarówki do której abażur dobieramy.

 

A jak wybrać abażur do kinkietów?

Zasada jest prosta – im większa lampa tym większy abażur, ale jak bywa z każdą zasadą – istnieją wyjątki. Do kinkietów dobrać musimy abażur o odpowiedniej głębokości, aby nie odstawał za bardzo od ściany.  Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku abażury owalne lub specjalistyczne abażury do kinkietów w kształcie  połówki walca. Duże abażury do lamp wiszących wyposażone są często w dodatkową półprzezroczystą poziomą płaszczyznę zasłaniającą nieestetyczną żarówkę. Korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest światło rozproszone zamiast intensywnego, oślepiającego snopu świecącego wprost w oczy siedzących pod lampą osób.

Potencjał dekoracyjny abażurów jest ogromny, pamiętajmy o tym rozpoczynając naszą przygodę z dekorowaniem wnętrz! Dlatego nie zwlekaj i już dziś wybierz coś dla siebie w naszym sklepie na: https://bbhome.pl/lampy/abazury/