Jak prawidłowo wybrać lampę na biurko? 5 prostych zasad

Jak prawidłowo wybrać lampę na biurko? 5 prostych zasad
Praca czy nauka wymagają komfortu i całkowitego skupienia. Z tego powodu, aby przebiegały efektywnie i bez zakłóceń czy irytujących rozproszeń, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie – takie, które nie będzie podrażniać wzroku, generować ryzyka poparzenia od oprawy, a jednocześnie pozwoli skupić się na czytaniu czy pisaniu.
Niestety okazuje się, że wiele osób nie ma pojęcia, w jaki sposób dopasować oświetlenie na biurku do swoich potrzeb – ani jak je zamontować. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, który w pięciu prostych krokach pozwoli dopasować lampkę na biurko nie tylko do potrzeb, ale również zdrowia wzroku czy konstrukcji samego miejsca pracy.

1. Regulacja nachylenia

Każda lampka biurkowa powinna mieć regulację kąta nachylenia. Im bardziej precyzyjne zadania realizujemy przy biurku, tym lepsza powinna być regulacja. Lampa biurkowa biała Job Matt 68 cm świetnie sprawdzi się w przypadku precyzyjnych zadań, głównie z uwagi na trzy różne miejsca regulacji nachylenia i pozycji.

Lampa biurkowa czarna Job Matt 68 cm

2. Moc i charakter światła

Najlepsze dla naszych oczu przy długotrwałym wysiłku i skupieniu jest światło naturalne. Dobrze, aby żarówka była odpowiednio dopasowana do takiego rodzaju światła; to, czy będzie ono ciepłe, czy zimne zależy już od naszych preferencji. W przypadku precyzyjnej pracy wykonywanej przy biurku lepiej sprawdzi się lampa biurkowa biała Ball Matt 45 cm, która ma zwężany klosz dobrze nakierowujący światło na jeden punkt.

Lampa stojąca na biurko Eichholtz

3. Długość kabla zasilającego

Długość kabla jest istotna z punktu widzenia wygody – jeśli kabel będzie zbyt krótki, musimy zastosować przedłużać albo przesunąć biurko. Alternatywą jest też zainwestowanie w taki produkt, jak lampa biurowa czarna Romeo 70 cm – jest ona bardzo wysoka, a regulacja pozwoli przechylić źródło światła w odpowiednią stronę. Zwykle kable do lampek mają od 1,5 do 3 m długości.

4. Odpowiednie miejsce montażu

To bardzo istotne zarówno pod względem umiejscowienia źródła prądu, jak również tego, czy jesteśmy leworęczni, czy praworęczni. Nie należy zapominać też o ułożeniu samego biurka. Lampka powinna stać w taki sposób, abyśmy nie zasłaniali sobie drugą ręką powierzchni, po której np. piszemy; dla osób leworęcznych lampka powinna stać z prawej strony, a dla praworęcznych – odwrotnie. Lampa biurkowa czarna Hitchcock Matt może z powodzeniem stanąć na środku – przesuniemy ją bardziej na tę stronę, z której będzie nam wygodniej.

Lampa biurkowa Eichholtz

5. I na koniec: estetyka

Tak, wbrew pozorom estetyka lampy również jest bardzo istotna. Badania naukowe pokazują jasno, że lepiej pracujemy w miejscach o spójnym wyglądzie, w których zachowany jest ład sprzyjający skupieniu i koncentracji na pracy. Z tego powodu do klasycznego wnętrza w odnowionym stylu retro będzie pasować lampa biurkowa miedziana Job Gloss 68 cm – i spełni wszystkie pozostałe warunki doboru oświetlenia.