Jak udekorować dom na Święta?

Jak udekorować dom na Święta?

Co jest ważne w Świętach?

Grudzień to synonim wszelkiego rodzaju bożonarodzeniowych przygotowań, wśród których nie wolno nam zapominać o stworzeniu niepowtarzalnego klimatu. Najprościej osiągniemy to poprzez dekoracje wnętrz z bożonarodzeniowymi, ale również zimowymi akcentami. Pomysłów na to, jak udekorować dom na Święta, nie powinno nam zabraknąć. Wystarczy puścić wodze fantazji, w ostateczności zaś inspirować się świątecznym wystrojem wnętrz prezentowanym w Internecie lub kolorowych czasopismach. Warto też pomyśleć nad adekwatnym do panującego klimatu radości, ciepła i wspólnoty wyposażeniem wnętrz. Dotyczy to nie tylko pomieszczenia, w którym stanie stół, ale całego mieszkania. Od czego zacząć i jakie elementy dekoracyjne powinny znaleźć się w naszym bożonarodzeniowym mieszkaniu?

Świąteczny stół jak z bajki

Centrum wszystkich wydarzeń świątecznych stanowi oczywiście stół. To przy nim gromadzi się rodzina oraz zaproszeni goście. Musimy więc dokładnie przemyśleć, jak go udekorować. Na oprawę stołu świątecznego składa się szereg elementów.

Po pierwsze: krzesła. Musimy postarać się, by były wygodne i stabilne. Najlepiej sprawdzą się krzesła wyścielane. Jeśli jednak nie mamy ich na stanie, postarajmy się o poduszki na krzesła ? z powodzeniem można wykorzystać te ze świątecznymi akcentami. Jako dekorację krzeseł, możemy zastosować specjalne świąteczne pokrowce na krzesła (kupne lub wykonane samodzielnie).

Po drugie: kolorystyka. Polecane połączenia to czerwień, biel i zieleń lub biel i złoto.

Po trzecie: zastawa stołowa. W czasie świąt nabiera ona symbolicznego charakteru. Warto, by była utrzymana w białej tonacji. Wtedy też łatwiej zestawimy ją z obrusem oraz dekoracjami świątecznymi. Oprawa stołu świątecznego to również żywe rośliny, jak  na przykład stroik świerkowy czy Gwiazda Betlejemska w ozdobnej doniczce. Pomagają one ożywić atmosferę oraz ocieplają cały świąteczny wystrój wnętrz.

Smacznym akcentem świątecznym są tradycyjne bożonarodzeniowe wypieki. I dla nich powinno więc znaleźć się szczególne miejsce. Świetnie sprawdzą się tutaj stoliki kawowe. Najlepiej rozkładane. Warto je nakryć białą, zdobioną w świąteczne akcenty serwetą czy bieżnikiem.

Tworzymy świąteczny nastrój

Sam udekorowany stół czy nakrycia to za mało, by stworzyć odpowiednią pełną magii atmosferę. Potrzebne są jeszcze pewne elementy ozdobne, jak na przykład poduszki ozdobne w renifery, gwiazdki czy dzwonki. Idealnym, nadającym swoistej magii elementem wystroju wnętrza świątecznego, może być też stylowy zegar wybijający godziny. Świąteczny nastrój podkreśli też gra świateł i cieni. Mogą to zapewnić ozdobne abażury lub też kinkiety rzucające punktowo światło w ciepłych tonacjach.

Udekorowanie domu na Święta to dość czasochłonny proces. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby wyczarować tę niepowtarzalną atmosferę i sycić się nią przez tych kilka świątecznych dni. Pamiętaj ? prezenty, choinka czy najbardziej wykwintne menu ? nie czynią Świąt. Najważniejszy jest panujący klimat?