Lampy wiszące w stylu loft, czyli stylowy minimalizm we wnętrzach!

Lampy wiszące w stylu loft, czyli stylowy minimalizm we wnętrzach!

Aranżacje w loftowym wydaniu, do niedawna mało znane w Polsce coraz chętniej goszczą w polskich domach. Zaczerpnięte z pofabrycznej estetyki stylizowane elementy spotyka się powszechnie we współcześnie budowanych mieszkaniach, biurach, barach i restauracjach. Surowe materiały i duże proste formy, połączone z zielonymi roślinami oraz naturalnym, często postarzanym drewnem to trend sezonu, świetnie wpisujący się w modę na Urban Jungle. Co tak naprawdę charakteryzuje wnętrza w stylu Loft? Jakie są ich szczególne cechy?

lampy wiszące do industrialnych wnętrz

Krótka opowieść o lofcie…

Najprościej ujmując, loftowe projekty obejmują wnętrza adaptowane w poprzemysłowych budynkach, fabrykach czy zakładach produkcyjnych. Wyróżniają się obszernymi, często wysokimi przestrzeniami, niejednokrotnie lokalizowanymi na poddaszach. Elementami dominującymi są beton, rozbiórkowa cegła, kamień, szkło oraz stal. Szlifowane betonowe podłogi, metalowe elementy konstrukcyjne i duże połacie okien w połączeniu z surowymi, ceglanymi ścianami uzupełnia odpowiednie, wiszące oświetlenie. No właśnie, odpowiednie, to znaczy jakie?

lampy wiszące do industrialnych wnętrz

Jak dobrać loftowe oświetlenie?

W loftowych aranżacjach dużą rolę odgrywają lampy wiszące na długich, przystosowanych do wysokich pomieszczeń zwisach. Choć nie ma jednej, decydującej kolorystyki to wybór często pada na ciemne i srebrne oprawy, które fenomenalnie uzupełniają minimalistyczne wyposażenie meblowe i pełni rolę nie tylko funkcjonalną ale i dekoracyjną. Reżyseria światłem surowych, prostych form mebli i wyposażenia wprowadza we wnętrza Loft element ciepła i przytulności. Ciekawą propozycję stanowi industrialna lampa wisząca Beta Glass o regulowanym przewodzie, który można dostosowywać do osobistych preferencji i wymagań pomieszczenia. Zwróćcie także uwagę na serię lamp Hats. Te oryginalne lampy z charakterystycznym czarnym metalowym abażurem doskonale sprawdzą się jako oświetlenie nad stołem, czy kinkiety na klatce schodowej, w sypialni i łazience. Oprócz lamp z metalu, we wnętrzach loftowych często stosuje się delikatne i kontrastujące z surową estetyką oprawy ze szkła. Spośród szklanych lamp w ofercie BBHome na uwagę zasługuje lampa Cloud w kolorze miedzi. To niewątpliwie jedna z tych lamp wiszących, której nadrzędną cechą jest oszczędność i oryginalność formy. Także seria Avia ze szklanymi, jakby pogniecionymi kulistymi, subtelnie rozpraszającymi światło abażurami w trzech kolorach: przezroczystym, złotym i antracytowym, oraz kilku dostosowanych do różnych potrzeb wersjach projektowych jest uniwersalną propozycją dla miłośników industrialnego oświetlenia.

lampy wiszące do industrialnych wnętrz

Liczy się wielkość…

Z uwagi na fakt, że przestrzenie loftowe najczęściej są wysokie i przestronne, w wyborze oświetlenia bardzo ważny jest rozmiar oprawy. Dlaczego to takie ważne? Z prostego powodu – małe, skromne oprawy po prostu znikną w wielkich pomieszczeniach. Wystarczy tylko spojrzeć na monumentalną lampę wiszącą z kolekcji Kaspa LOFT 1. Jej znaczące gabaryty doskonale wkomponują się w industrialny wystrój, stanowiąc udane kompozycję z pozostałym oświetleniem i zgromadzonym wyposażeniem. Podobnie lampa Cannes D Grey z plisowanym abażurem o średnicy 50 cm nie zginie w loftowej przestrzeni, przeciwnie – podkreśli wielkość pomieszczenia i dekoracyjnie oświetli punkt nad którym zawiśnie.

lampy wiszące do industrialnych wnętrz

A Ty, które z proponowanych przez nas lamp wiszących wybierzesz do swoich wnętrz?