fot. www.holiday-velvet.com
Poruszona ostatnią wakacyjną wyprawą nieśmiało zaczynam doceniać nielubiany kolor. Czy to tęsknota za endless summer, czy za wolnością , którą uosabia nieograniczona niczym przestrzeń, gdzie błękit nieba splata się z błękitem wody na niewidocznym horyzoncie – nie wiem. Mnogość odcieni błękitu, wraz z listą pigmentów do ich uzyskania, odtworzoną po latach zapomnienia, przyprawia o zawrót głowy. Ultramaryna, błękit pruski paryski, indygo, kobalt, turkus, nie mówiąc o majtkowym błękicie p.t. “It’s a Boy ” – gama błękitów stanowczo przewyższa ilość odcieni innych kolorów.
Wodnoj Mir
Ku mojemu zdziwieniu błękity sprawdzają się nie tylko w lanszaftach z dawką kontrolowanego, czy też niekontrolowanego kiczu . Lazur wody z palmowym liściem w tle, bogactwo podwodnego świata, panna wdzięcznie wyłaniająca się z basenu i marynistyczne dekoracje nadmorskich sklepów z pamiątkami nie wyczerpują wszystkich możliwości. Błękity komponują się doskonale także w urbanistycznym otoczeniu, zestawione z zielenią ogrodu, tarasu i szeroko rozumianego outdooru, a także w eleganckich wnętrzach.
fot. Pinterest
China Blue
Reprezentacyjna biało-błękitna porcelana z motywami chinois, obecna w Europie od 17 wieku, kiedy holenderska Kompania Wschodnioindyjska spopularyzowała chińskie wazy i naczynia na królewskich dworach do dziś nie straciła na swojej designerskiej atrakcyjności. Produkowana od 9 wieku w Henanie, malowana perskim kobaltem o wartości dwukrotnie wyższej od złota, dekorowana motywami chińskimi, perskimi i arabskimi od czasów Marco Polo, była przedmiotem pożądania całego Jedwabnego Szlaku. O dziwo we wnętrzach współczesnych w niezmienionym od stuleci kształcie sprawdza się znakomicie, zestawiona zarówno z klasycznym jak i z contenporary designem.
Błękitno-białe dekoracyjne formy z roślinną wicią w roli głównej, wzbogaconą o przedstawienia zwierząt, napisy i motywy geometryczne to piękne “durnostojki “, ustawione samotnie, lub w kompozycjach naczyń różnych wielkości, puste lub wypełnione kwiatami stanowią efektowny eye-catcher, wokół którego budować możemy dalsze elementy wnętrzarskiej scenografii .
W paski
Granatowo/biało/beżowe wzory to klasyka outdoorowych tkanin. Szczególnie pasy, popularne na dekoracyjnych poduszkach i pledach ze zgrzebnego, grubo tkanego lnu w wydaniu vintage są eleganckim motywem przywodzącym na myśl historyczne rezydencje francuskiego country -side.
fot. www.ralphlaurenhome.com
fot. Ralph Lauren
fot. www.ralphlaurenhome.com
Błękit pruski “nie bez kozery” zwany paryskim, w dużej dawce – na markizach sklepowych, parasolach, witrynach jest spokojnym kontrapunktem dla wielobarwnego miejskiego zgiełku. Na tym eleganckim tle rozkwita feeria barw i kształtów, hałaśliwie kontrastowych ze spokojem błękitu.
Ralph Lauren Paris
fot. www.crfashionbook.com
Choć “Blue” tłumaczy się poetycko jako nastrój smutku i melancholii, mnie kojarzy się coraz lepiej. I coraz piękniej!