Oświetlenie w stylu rustykalnym, czyli powrót do tradycji w nowoczesnym wydaniu

Oświetlenie w stylu rustykalnym, czyli powrót do tradycji w nowoczesnym wydaniu

Styl rustykalny coraz częściej pojawia się w wielu polskich domach. O ile niektórzy bez chwili namysłu skłonni są do przeprowadzki na peryferia miast lub wsi, inni próbują wyczarować ten sielski klimat mieszkając w dużej aglomeracji. Bez względu na okoliczności – styl rustykalny jest wdzięcznym trendem w aranżacji, w której jedną z pierwszoplanowych ról odgrywa oświetlenie.

Rustykalne lampy w nowoczesnych wnętrzach

Przegląd rustykalnych lamp

Wiejska stylistyka jest ciepła i intrygująca, z drugiej strony może być nieco surowa. Wszystko zależy od zastosowanych dodatków,  rustykalne wnętrze może być sielsko „cepeliowe”, zamkowo-średniowieczne, lub okraszone szczyptą współczesności. Także kontekst otoczenia podpowiada gotowe rozwiązania.  Weekendowa „ działka”  w górach czy nad morzem,  lub po  prostu na wsi wymaga odpowiednich dodatków, podkreślających specyficzny klimat każdej z  aranżacji. Oprócz dedykowanych weekendowym klimatom mebli rynek oferuje coraz  więcej modeli utrzymanych w rustykalnej stylistyce lamp. Najczęściej spotykane są te o konstrukcji szklano-metalowej, z mniej lub bardziej wymyślną formą. Przykładem może być model Copenhagen, o eklektycznym wyglądzie, którego postać pozwoli cofnąć się w czasie, znajdując zastosowanie zarówno w przestrzennym, reprezentacyjnym salonie, jak i stylowym gabinecie, nawiązując w ten sposób do sielskiej karczmy.

Aranżacja nowoczesnego wnętrza z wykorzystaniem lamp wiszących

Mniej zdecydowanym stylistycznie klientom przychodzą w sukurs bardziej uniwersalne projekty. W kategorii lamp wiszących doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest model Boxed, utrzymany w złotej, ponadczasowej kolorystyce. Ażurowa rama pokryta eleganckim abażurem uprzyjemni jesienno-zimowe wieczory w kuchni, jadalni i w salonie.

Dla wymagających klientów, którzy szukają czegoś charakterystycznego przygotowana została propozycja od marki Eichholtz. Efektowny żyrandol Commodore Round to nr 1 wśród miłośników rustykalnych projektów z potężną dawką współczesnego designu. Wyposażony w 24 żarówki w szklanych osłonkach przypominające zapalone świece, skutecznie doświetli nawet bardzo przestronne wnętrze, a jego dekoracyjne walory nie umkną uwadze gości. Tak zaaranżowana przestrzeń  na długo zapadnie w naszą pamięć.Wnętrza w stylu rustykalnym

Nie tylko lampy wiszące…

Zróżnicowane źródła światła kreują ciepłą atmosferę, podkreślając poszczególne strefy we wnętrzu i na zewnątrz. Oprócz lamp wiszących i stojących ważną rolę w tej kreacji spełniają kinkiety. Kolejny model holenderskiego lidera w stylowym oświetleniu Waterloo Single Brass projektem nawiązuje do średniowiecznych pochodni oświetlających kamienne mury. Uwspółcześniona, elegancka wersja tego projektu może z dumą gościć zarówno w kuchni, jadalni, pokoju gościnnym, sypialni, a nawet w łazience – podkreślając klasę i elegancję wnętrza, w jakim się znajdzie.

Zdjęcia z serwisu Pinterest.com