Oświetlenie w stylu skandynawskim. Jakie lampy warto wybrać?

Oświetlenie w stylu skandynawskim. Jakie lampy warto wybrać?

Dla mieszkańców dalekiej Północy naturalne światło jest na wagę złota. Jednak z racji położenia geograficznego, nie mogą liczyć na jego zbyt dużą ilość. Stąd tak ważnym elementem jest stosowanie efektów rozświetlenia i rozjaśnienia, które determinują nie tylko jasne barwy i brak firanek oraz zasłon, ale również odpowiednie oświetlenie.

Lampy w stylu skandynawskim

Mieszkania w stylu skandynawskim

Główną cechą skandynawskich wnętrz jest stosowanie lamp, które emitują możliwie jak najbardziej naturalne światło. Miękka linia oraz okrągła forma opraw w połączeniu z ponadczasowym designem utrzymanym w kolorystyce bieli, szarości i brązu świetnie współgra z naturalnym drewnem domowego umeblowania i bieloną podłogą. Dużym zainteresowaniem cieszą się kinkiety nowoczesne, których różnorodność pozwala idealnie wkomponować je w skandynawski wystrój i odpowiednio stopniować źródła światła w różnych zakątkach mieszkań. Prosta forma w ulubionej stylistce mid-century, nawiązująca do estetyki lat 60tych i 70 tych jak np. lampa Cool 3L Black często bazuje na uniwersalnym kształcie kuli dostępnej w wielu różnych wersjach. Kompaktowy model Ball kultowej skandynawskiej marki Frandsen dostępny w wielu wariantach kolorystycznych nie odciągnie uwagi od pozostałych elementów wyposażenia i oświetli przestrzeń, na której najbardziej nam zależy. Co więcej, z łatwością dobierzemy do niej pozostałe rodzaje lamp. O ile pojedyncza lampa wisząca Ball doskonale odnajdzie się w nieco mniejszych pomieszczeniach np. w hallu wejściowym klatce, czy przy łóżku w sypialni, o tyle model złożony z wielu kul (Ball Multi Copper) sprawdzi się w jadalni, nad stolikiem kawowym lub klatce schodowej przestronnych apartamentów.

Aranżacja domu w stylu skandynawskim

Lampy wiszące w skandynawskim klimacie

Oświetlenie wnętrz typu scandi to nie tylko kinkiety. Nowoczesne lampy wiszące pojedynczo, lub zmultiplikowane w dekoracyjnych w grupach wyznaczają rytm i nowe funkcjonalne podejście do oświetlenia pomieszczeń kuchennych lub części mieszkań przeznaczonych do pracy np home offce. Warto zatrzymać się przez chwilę przy modelu Waldorf, którego szara kolorystyka oraz wyrafinowane, minimalistyczne wzornictwo zachwyca zarówno wykonaniem, jak i oryginalnością. Umieszczony nad stołem czy wyspą kuchenną uprzyjemni przygotowywanie posiłków, nawet gdy za oknem będzie panować jesienna szaruga. Solo, jak i w towarzystwie drugiego takiego samego egzemplarza, pozwoli stworzyć ciekawą kompozycję, w prawdziwie skandynawskim klimacie.

Lampy w skandynawskiej aranżacji