4 triki na optyczne powiększenie łazienki

4 triki na optyczne powiększenie łazienki
Mała łazienka – wielki problem? Niekoniecznie! Jak twierdzą architekci i styliści wnętrz, nie ma takiej domowej przestrzeni, której nie dałoby się funkcjonalnie i zarazem estetycznie urządzić. Potrzebna jest tylko niewielka wiedza w zakresie doboru poszczególnych sprzętów i dodatków, a nawet tak klaustrofobicznie mała łazienka, niejednokrotnie bez okna, może zyskać na wygodzie i atrakcyjności. Dzięki kilku przydatnym trikom, każde wnętrze stanie się większe!

 

1. Nowoczesne lustra

 

Bez znaczenia, czy wybierzemy małe lustra, czy duże, okrągłe lub prostokątne. Jedno pozostaje pewne – optycznie rozjaśnią przestrzeń. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto zdecydować się na obszerne tafle szklane, umiejscowione naprzeciw drzwi wejściowych. Po otwarciu odbije się w nich nasza twarz, dzięki czemu całość zyska na przestronności. W modnych aranżacjach lustra nowoczesne występują zarówno w postaci szklanej tafli, jak i dekoracyjnej, np. kolorowej, dzięki czemu całość nabiera jeszcze lepszych rezultatów. Umieszczane w ozdobnych ramach, montowane również w mniej oczywistych strefach, np. prysznica czy wanny. Mile widziane, jakby w lustrach odbijały się nowoczesne kinkiety. Wówczas pomieszczenie wyda się o wiele większe niż rzeczywiście jest. Poza tym, poprzez odbicie w nich światła, łazienka stanie się jaśniejsza.

łazienka z nowoczesnym lustrem i fototapetą

 

2. Błyszczące powierzchnie

 

Innym sposobem na wykorzystanie szklanej tafli do optycznego powiększenia wnętrza jest zastosowanie ich na wiszących szafkach z lustrzanymi frontami. Takie rozwiązanie nie tylko powiększy przestrzeń, ale również doda designerskiego charakteru. Musimy bowiem pamiętać, że w małych, pozbawionych okna łazienkach szczególnie ważne są wszelkiego rodzaju błyszczące, połyskujące elementy. Pomocne także okażą się lakierowane fronty szafek, mieniące się płytki ceramiczne czy chromowane baterie.

 

3. Światło

 

Kolejnym sprawdzonym i zarazem skutecznym sposobem na powiększenie łazienki jest odpowiednie dopasowanie źródeł światła. Optymalnie dostosowana barwa sprawi, że nawet niewielkie wnętrze zyska na przestronności. Świetnie w tym zakresie sprawdzą się kinkiety do łazienki, a także reflektory punktowe. Mając na względzie walory funkcjonalne, konieczne jest odpowiednie światło w towarzystwie umywalki. Ciekawie w tym zakresie prezentują się lustra łazienkowe podświetlane, które ułatwią codzienne zabiegi higieniczne i kosmetyczne.

biało czarna łazienka łazienka z kinkietami i lustrem dekoracyjnym

 

4. Jasne kolory

 

W optycznym powiększeniu łazienki duży udział odgrywają kolory. Mile widziane są jasne, chłodne odcienie, takie jak: biel, beż, szarość, ecru czy pastelowy róż, najlepiej utrzymane w kompozycjach błyszczących, aby mogło odbijać się w nich światło. Co więcej, stawiając na te kolory, zyskamy wrażenie „oddalenia”, co jeszcze bardziej spotęguje uzyskanie aranżacyjnej głębi.

biała łazienka