5 wskazówek aranżacyjnych dla właścicieli małych wnętrz

5 wskazówek aranżacyjnych dla właścicieli małych wnętrz
5 wskazówek aranżacyjnych dla właścicieli małych wnętrz …
Małe wnętrze to aranżacyjne wyzwanie, łamigłówka jak stworzyć przestrzeń ciekawą, indywidualną, inspirującą, ale również funkcjonalną i pragmatyczną. Jak tego dokonać? Czy 30 metrów kwadratowych wystarczy, by dać upust dekoratorskim umiejętnościom i stworzyć stylowy dom? Udowodnimy, że tak.

Po pierwsze – otwórz się… na przestrzeń!

Jak maksymalnie wykorzystać potencjał małego mieszkania? Idealnym sposobem jest stworzenie wielozadaniowej aranżacji, w której kuchnia będzie jednocześnie salonem z eleganckimi frontami kuchennymi, np. w stylu glamour, w salonie znajdzie się miejsce na sypialnię, a niewielki hol, z powodzeniem wyeksponuje książki. Nowoczesne lustra sprawią, że przestrzeń optycznie powiększy się, dlatego są totalnym must have przy ograniczonym metrażu. Brzmi niecodziennie? Ale w tym szaleństwie jest metoda, zwłaszcza jeśli przestrzeń “otworzymy”, pozbywając się ścian (oczywiście tych, które da się usunąć).

Czy pastele są passe?

Otwierając przestrzeń i łącząc kuchnię z salonem, warto postawić na jednolitą podłogę, która będzie klamrą kompozycyjną dla całości, a jednocześnie sprytnie optycznie powiększy metraż. Jasna kolorystyka to w tym wypadku najlepszy wybór – nadaje aranżacji świetlistości i klasy. Sprawia również, że całość wygląda nieskazitelnie. Najlepiej, jeśli nie jest przytłoczona zbyt dużą liczbą dodatków.Do tego typu wnętrz polecane są szarości, biele, beże, które znajdą się na ścianach, w wysokiej zabudowie kuchennej, wykorzystującej każdy centymetr. Będą obecne na stylowej, jasnej sofie, która wieczorem stanie się łóżkiem i pojawią się na poduszkach w odcieniu pudrowego różu.

Jak wybrać oświetlenie do niewielkiego mieszkania?

Wysublimowanym kompozycjom służy także światło, które – obok swojej pragmatycznej funkcji – tworzy przestrzenną ozdobę niedużego mieszkania, przybierającego postać pastelowego pudełka. W tym pudełku znajdzie się miejsce na światło centralne. Lampy Eichholtz, np. w odcieniu czystego srebra, sprawdzą się jako światło nad blatem półwyspu, który w tej aranżacji jest również stołem jadalnianym. Designerskie kinkiety umieszczone nad czarno-białą grafiką, rozbłysną delikatnym światłem i wyeksponują obrazy. A zestawy diodowe, schowane przy podwieszanym suficie, sprawią, że wnętrze będzie wyższe, co docenią wszyscy, którzy kochają loftowe, wysokie przestrzenie.

Jakie meble do niedużego mieszkania?

Eleganckie, ascetyczne, ale piękne i funkcjonalne – nieduże mieszkanie wymaga też doboru odpowiednich mebli. Tak jak wspomnieliśmy, muszą być one wielofunkcyjne, ale też nieprzytłaczające przestrzeni. Dlatego sprawdzą się tutaj jasne fronty i lustrzane elementy, nowoczesne lustra, które sprytnie odbijają światło i dają wrażenie przestrzeni, dzięki czystym formom czy designerskie kinkiety. Na przykład stolik Eichholtz, który wygląda, jakby był zawieszony w przestrzeni, bo wykonany jest ze stali i szkła, zaciekawi i zainspiruje. Jego futurystyczna forma, lekko szalona, nadaje całości lekkości, tak pożądanej w niedużym wnętrzu.
Czystość form i porządek, czyli jak stworzyć małe mieszkanie w nieskazitelnym stylu?
Kropką nad i w małej przestrzeni jest dbałość o porządek. Ta pozornie banalna kwestia pozostaje w dużej mierze odpowiedzialna za pierwsze wrażenie. Natłok dekoracji zaśmieca przestrzeń, tak więc decydując się na ozdoby bądźmy wstrzemięźliwi. Wystarczy kilka elementów np eleganckie ramki Eichholtz, eksponujące zdjęcia w sepii. Puste blaty kuchenne i nieobciążone zawiesistymi zasłonami okna, „ ubrane” w przejrzyste, woalowe tkaniny, nadadzą wnętrzu pożądanej lekkości. W takiej przestrzeń będzie można oddychać i czuć się swobodnie, a starannie dobrane nieliczne elementy niezmiennie będą nas inspirować.