Jak zaaranżować minimalistyczną łazienkę?
Gorącym trendem (choć dominują w nim designerska prostota), zgodnie z którym chętnie urządzane są przestrzenie mieszkań, apartamentów i domów, pozostaje minimalizm. Odpowiada on ascetycznym gustom mieszkańców metropolii i miasteczek. Karmi tych, którzy ukochali sobie harmonię, ład i porządek, jest kompatybilny z nowoczesnością. Stanowi pochwałę funkcjonalność i hołduje maksymalnemu wykorzystaniu przestrzeni, lubując się w stonowanej kolorystyce. Te wizje z powodzeniem odnajdują się także w łazienkach, do których przenikają właśnie czyste formy. Jak to jednak osiągnąć? Zdradzamy sekret na łazienkę w stylu minimalistycznym…
Szlachetny minimalizm – cechy stylu na przykładzie łazienki
Stylistyka minimalistyczna to zacny, wyrafinowany przykład, jak wykorzystać przestrzeń, nawet tę niewielką, hołdując prostocie. W łazience, zwracającej się ku takim motywom, będą rządzić biele, szarości – stonowane barwy, które kojarzą się z czystością form. Będą one przy tym doskonałą bazą, dlatego zarówno kafle na podłodze, jak i glazura na ścianach, pozostaną w podobnym wybarwieniu. Ale minimalizm lubi także beton, predestynowany do zarówno “męskiej” łazienki, jak i pięknie korespondujący z kobiecymi elementami wystroju.
Bo minimalizm, choć ascetyczny, to pozostaje designerski. Geometryczne, matematyczne formy znajdziesz w elementach armatury które będą tutaj kompatybilne z naszą wizją. Wpiszą się w nią także futurystyczne, czasem wręcz magazynowe lampy.
Eichholtz proponuje tutaj modele w srebrnym wybarwieniu, bez zbędnych dekoracji i ozdób – w tej stylistyce nie są potrzebne. Za to idealnie doświetlają np.
nowoczesne lustra. Te przeznaczone do ascetycznej, nowoczesnej łazienki, będą wyróżniać się surowym wykończeniem. Świetnie sprawdzą się jednak
lustra łazienkowe podświetlane, które wniosą do wnętrza efekt światła w trójwymiarze, nadając aranżacji głębi.
Ujarzmiony minimalizm. Łazienka kameralna i stylowa
Urządzając czy to niedużą łazienkę, warto pamiętać, że te w duchu minimalistycznym, będą zwracać się ku wnętrzom, gdzie w surowości, da się odnaleźć maksymalne wyciszenie i prostotę form. Dlatego projektanci do tych pomieszczeń zalecają np. podtynkowe instalacje, stelaże, baterie ukryte w ścianach i stonowane meble. Wieszaki na ręczniki pozostaną stalowe, satynowe. Regały, na których znajdzie się miejsce na podstawowe akcesoria, również będą chłodne i zimne, wykonane z zacnego metalu. Całość uzupełnią dodatki, jednak w totalnie okrojonej wersji – akcesoria na szczoteczkę do zębów czy designerska mydelniczka również muszą być kompatybilne z wizją. Praktyczne – szare, ewentualnie czarne, to w zasadzie jedyne przykłady włączonych w taką aranżację elementów. By nieco przełamać wizję, można ją ocieplić, zachowując czystość form – można więc dodać elegancki, stonowany
dywanik łazienkowy. Wieczory w takim miejscu, gdzie w blasku światła pochodzącego z nowoczesnych kinkietów, odbijanego w lustrach dekoracyjnych wprowadzają spokój i pozwalają na prawdziwe ukojenie.