Monochromatyczny styl skandynawski z nutą koloru
Wnętrza inspirowane stylistyką skandynawską imponują czystością form, z wykorzystaniem naturalnych materiałów (jak drewno czy kamień). W aranżacjach znajdziemy biel w odcieniach mleka, kości słoniowej i śniegu, będą tam obecne szarości i beż, czy kolory Ziemi. W konwencji dominują więc spokój i harmonia, ale nie asceza, bo styl nordycki lubi też materiały i wzory. Będą dla niego właściwe zasłony, poduszki, pledy, które sprawiają, że dom niczym przeniesiony znad Morza Północnego, staje się ciepły i przytulny. Czy jednak styl skandynawski musi być monochromatyczny? My udowadniamy, że nie i pokazujemy, jak wprowadzić kolor, który sprawi, że całość zyska na wyrazie i spersonalizuje wnętrze.
Jak ocieplić wnętrze w stylu skandynawskim?
Aby aranżacja zainspirowana daleką Północą, nie była zimna, warto wprowadzić do niej powiew koloru. Drewniana podłoga, białe meble i jasne ściany, to zestaw bazowy, z którego można stworzyć interesujący blend, wprowadzając niebieskości czy pudrowy róż. “Brudny”, bardziej złamany, będzie idealny do sypialni lub salonu, stając się elementem ocieplającym wnętrze. Na jego tle można stworzyć galerię grafik, uzupełnioną o nowoczesne lustra w stalowych albo trójwymiarowych ramach, które pięknie odbijają światło.
Świetnie będą się z nimi komponowały poduszki w odcieniach zieleni, mięty albo turkusu, które idealnie korespondują z szarą bazą skandynawską. Zasłony w podobnej tonacji dopełnią wnętrze, nadając mu bardziej klimatyczny wygląd, a niedbale rzucony pled, uczyni sofę bardziej przyjazną. Całość niech podkreśli właściwie zaprojektowane oświetlenie: lampy centralne, boczne, kinkiety nowoczesne, które tworząc efekt światłocienia, nadadzą aranżacji indywidualnego charakteru.
Oświetlenie w stylu skandynawskim
Wnętrza w stylu skandynawskim są minimalistyczne i jasne. Odpowiadają za to pastelowe kolory ścian, drewniana podłoga, stare meble czy dodatki w kolorach, które można spotkać w naturze. Dlatego designerskie abażury albo kinkiety nowoczesne do sypialni w monochromatycznych tonacjach srebra czy rozmytej niebieskości, tworzą spójną wizję, nie wykluczając jednocześnie mocniejszych akcentów. Czerwony fotel o mięsistej fakturze zyska na wyrazie oświetlony tego rodzaju światłem. A różowy puf w monochromatycznej sypialni przyciągnie uwagę i spojrzenia, wyeksponowany odpowiednim światłem. Oświetlenie w konwencji nordyckiej będzie nie tylko designerskie, ale przede wszystkim praktyczne. Dlatego w projektach widać balans między światłem centralnym a bocznym. Balans dostrzegalny jest również w łączeniu form.
Kinkiety nowoczesne do sypialni będą doskonałym uzupełnieniem dla lamp Eichholtz, szczególnie tych bardziej klasycznych. Obłe linie bawełnianych abażurów w stylu nordyckim przełamią geometryczne, futurystyczne lampy stołowe, które oświetlają drewniany, nieco sfatygowany stół przykryty lnianym obrusem. Oświetlenie jest tutaj cudownym dopełnieniem, grając barwą emisji, np. bardziej ciepłą, tworzy klimat przełamując chłód i minimalizm nordyckich aranżacji. Z dodatkami z brązu, oliwki, czasem intensywnego bordo, stylistyka zyskuje. A inspiracje w doborze oświetlenia, czerpiące garściami z retro, nowoczesności i stylu industrialnego, tworzą piękne wnętrza. My jesteśmy nimi niezmiennie zafascynowani, a Wy?