Co to jest plafon?

Co to jest plafon?
Branża oświetleniowa oferuje nam wiele różnorodnych propozycji, spośród których na szerokie uznanie zasługuje plafon. Ta prosta, nie narzucająca się w swojej formie lampa posiada tę umiejętność, że świetnie odnajduje się w każdej aranżacji. Nic zatem dziwnego, że na nowo przeżywa swój renesans, ciesząc oczy swoich właścicieli.

Plafon, a cóż to takiego?

Początkowo określenie lampy odnosiło się wyłącznie do dekoracji sufitów, zazwyczaj tych utrzymanych w kształcie równobocznych płyt zdobionych freskami lub płaskorzeźbami, jakie znajdowały się w zabytkowych wnętrzach. Współcześnie, ich mianem określamy płaskie, dekoracyjne lampy, montowane bezpośrednio do sufitu. Cenione za przyjemne, subtelne i rozproszone światło oraz bogatą różnorodność, która zaspokoi oczekiwania osób przywiązujących wagę do stylu, form, jak i kolorów.

 

Mimo, że w ostatnim czasie bardzo modne stały się wiszące lampy i monumentalne żyrandole to jednak jest to oświetlenie wymagające, nakładające na właściciela konieczność posiadania przestronnego wnętrza. Nie każdy bowiem może się takowym poszczycić. Budownictwo wielorodzinne w połączeniu z ograniczonym budżetem niejednokrotnie raczy nas cieszyć posiadaniem co najwyżej własnej kawalerki. Ciężko wówczas o majestatycznie zwisającą lampę, która choć imponowałaby swoim wdziękiem i bezpretensjonalnym urokiem, nie zdałaby egzaminu w codziennym użytkowaniu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą plafony. Z jednej strony posiadające umiejętność skutecznego rozświetlenia wnętrza, z drugiej zaś spełniające swoją funkcję bez wrażenia przytłoczenia. Będąc praktycznym źródłem światła, nie zaburzają proporcji mieszkania, a jedynie eksponują jego cenne walory.

Plafon z kryształkami Facets

Plafon z kryształkami Facets

Zalety plafonu

Plafony, zarówno te utrzymane w duchu minimalistycznego piękna, jak i klasycznej elegancji, stanowią niezwykle praktyczny dodatek. Doskonałe do niskich pomieszczeń, w których żyrandole i lampy wiszące nie mają racji bytu. Z racji łatwego montażu, nie nastręczą użytkownikom problemów z przykręceniem i ściągnięciem. Z racji swojej uniwersalnej konstrukcji, mogą być zamontowane zarówno na suficie, jak i ścianie – zastępując wtenczas kinkiet, do perfekcji kreując nastrój panujący w całej aranżacji.

Plafon Tokyo

Plafon Tokyo

Dostępne propozycje

Plafony, tak jak i inne rodzaje oświetlenia, dają nam szerokie możliwości wyboru. Nie inaczej jest w tym przypadku, czego najlepszym przykładem jest kryształowy model Facets. Ozdobiony kryształkami mieni się, przez co tworzy na suficie imponującą grę wzorów i kolorów, rozświetlając nawet bardzo małą przestrzeń. Z kolei pasjonaci szeroko pojętego minimalizmu, mogą pokusić się o wariant Tokyo, którego prosta konstrukcja odnajdzie się zarówno w wąskim przedpokoju, jak i klimatycznej sypialni.