Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska …

Badania dowodzą ze śródziemnomorski mix jest dla nas Europejczyków najzdrowszy. To nie kurkuma, woda bez gazu, joga i medytacja, ale słońce, wiatr, wino i kąpiel w morskich falach, a także zupełnie inna fizyczna aktywność gwarantuje długowieczność i szczęście.

foto: Pinterest
Skóra włoskich kobiet opalonych na ciemny brąz przeczy teorii, że słońce szkodzi, a włosy niszczy słona, morska woda. Mini spódniczki i elegancja wieczornej passagiaty, w której kreacje z najnowszej kolekcji Valentino mieszają się z bajecznie kolorowymi, wzorzystymi sukienkami z India Shop, przywodzą na myśl Baśnie z 1001 Nocy. Multi-Use, Less Waste i Organic Food – nowe, atrakcyjne komercyjnie filozofie dla Millenialsów, to nic innego niż przepis na proste życie mieszkańców wysp na południe od Sycylii.

 

foto: Beklina.com
foto: Pinterest
Off Road
Maleńkie wyspy z dala od turystycznych szlaków tętnią lokalnym rytmem, kręte uliczki wspinające się nad stromym klifem przemierzają z małpią zręcznością citroneny 4ki i skutery z półnagimi herosami bez kasku. Grube tynki elewacji pomalowanych na biało, lub przeciwnie – bajecznie kolorowych, malowniczo wypłowiałych od słońca wystają gdzie nie gdzie na wulkanicznych zboczach w towarzystwie masywnych opuncji i kwitnących drzew agawy. Przysadziste bryły budynków z obowiązkowym Patio opartym na prostych kolumnach i zadaszeniem z przeplecionych liśćmi winogron bambusowych patyczków rzucają rytmiczne cienie. Kolorowe wzory posadzek z terakoty nawiązują do ceramicznych dzbanów i talerzy których nie powstydził by się Picasso. Antyk i lokalne rękodzieło splecione w ponadczasową mozaikę sztuki, w której nie ma przeszłości ani przyszłości, lecz tylko teraźniejszość uwodzi naturalnym charakterem, choć wymyka wszelkim klasyfikacjom.

 

1.foto: Agnieszka Pudlik
2.foto: Agnieszka Pudlik
foto: Pinterest
Współistnienie różnych motywów, przypadkowe połączenia starych mebli i bibelotów, już niepotrzebnych w miejskich rezydencjach tworzą jedyną w swoim rodzaju BoHo atmosferę, w której trudno jest znaleźć artystyczną myśl przewodnią czy porządek. Luz i swobodę wymusza upał i lokalna atmosfera, z betonową ścieżką na której odbywa się wędrówka do słabo zaopatrzonego Allimentari, ukrytego za przewiewną firanką z kolorowych pasków tworzywa sztucznego, popularnego w latach 80 tych.

 

3.foto: Agnieszka Pudlik
Wdzięk i nonszalancja tego świata czaruje syrenim śpiewem, kusi do porzucenia zorganizowanej, zdyscyplinowanej codzienności na rzecz Dolce Far Niente.

 

4. foto: Agnieszka Pudlik