Hygge we wnętrzach, czyli czym charakteryzuje się duński design?

Hygge we wnętrzach, czyli czym charakteryzuje się duński design?

Hygge we wnętrzach… Spokój, harmonia i natura – wystarczą trzy słowa, by opisać wnętrzarski styl hygge. Przywędrował do nas z chłodnej Skandynawii i wydaje się, że nieprędko nas opuści. Nic dziwnego – łączy w sobie wszystko, co jest jednocześnie estetyczne oraz funkcjonalne. Co jeszcze wyróżnia duński design?

Miejsce do relaksu

Duńskie słowo „hygge” trudno jest przetłumaczyć na język polski. Dla spokojnych Duńczyków to cała filozofia życiowa – dobry nastrój, relaks, intymność. Wnętrza hygge służą więc relaksowi. Skandynawski salon ma być przede wszystkim miejscem, w którym człowiek powinien się odprężyć. Z dobrą książką, kubkiem herbaty i w gronie najbliższych. Sprzyjać temu mają wygodne meble wypoczynkowe – miękkie sofy oraz fotele, w których można się zapaść i zapomnieć o stresie dnia codziennego.

Miękko mi!

Dla Skandynawów wygodna sofa to jednak nie wszystko. Wielką uwagę przywiązują do tekstyliów. Dbają o to, aby w ich pomieszczeniach było dużo miękkich poduszek w kolorach kontrastujących z zasłonami, dywanami i kocami. Dlatego decydując się na wnętrze w klimacie hygge, powinno się zwracać uwagę na tkaniny. Ważne, aby były miękkie – najlepiej z naturalnych tworzyw. W naszym sklepie możecie znaleźć szeroki wybór tekstyliów w przytulnym, skandynawskim stylu.

Z drewnianym akcentem

Styl hygge to również zbliżenie do natury. Właśnie dlatego w skandynawskich wnętrzach na próżno szukać zimnych posadzek czy dekoracji z plastiku. Wśród mebli dominuje drewno. Sprawdza się na podłogach, kuchennych szafkach czy drewnianych stolikach kawowych. Drewno nadaje wnętrzom przytulności i w dodatku pięknie pachnie. Wszystko oczywiście zachowane jest w minimalistycznym stylu – ekologicznie i bez zbędnych dodatków.

Świe(tl)ny klimat

Niezwykle istotną rolę w życiu Skandynawów odgrywa również światło. Mieszkają w klimacie, w którym słońce nie rozpieszcza, dlatego chętnie sięgają po alternatywne rozwiązania. Niezliczona ilość lamp, lampek i kinkietów z nowoczesnymi abażurami to must-have mieszkania urządzonego w stylu hygge. Światło powinno być miękkie, delikatnie przytłumione o ciepłej barwie.

Barwy hygge

We wnętrzach mieszkań Duńczyków dominują spokojne kolory. Na ścianach nie znajdziemy krzykliwych żółci czy nawet stonowanej zieleni. Chętnie sięgają za to po biel, beż oraz kość słoniową. W podobnych kolorach są także wypoczynkowe meble, zasłony czy nowoczesne abażury. Szara, wygodna kanapa, jednobarwne poduszki i kontrastujący drewniany stolik kawowy – tak wygląda typowy salon urządzony w stylu hygge.Jak widać, nie trzeba wiele, aby nadać swojemu wnętrzu minimalistycznego klimatu w duńskim stylu hygge. Ma być prosto, wygodnie i w zgodzie z naturą. Tak relaksują się mieszkańcy Skandynawii!