Jak zaaranżować łazienkę, zapewniając odpowiednie doświetlenie?

Jak zaaranżować łazienkę, zapewniając odpowiednie doświetlenie?
Trzeba przyznać, że łazienka, z racji swojej określonej funkcji, jest pomieszczeniem dość trudnym w aranżacji. Nakłada bowiem obowiązek umieszczenia wielu sprzętów, na nierzadko mocno ograniczonej powierzchni. Sytuację jeszcze bardziej komplikuje brak światła dziennego, jaki wynika z nieobecności okna. Wtenczas oświetlenie sztuczne jest jedynym rodzajem oświetlenia, jaki wykorzystuje się przez cały dzień, niezależnie od pory dnia.

 

Lustro – estetyka i wygoda

 

O ile w wielu przypadkach niemożliwe okazuje się posiadanie przestronnego pokoju kąpielowego, o tyle sprawą bardziej realną do zrealizowania jest funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni. Obowiązkowym elementem jest zatem posiadanie lustra. I to nie tylko z uwagi na komfort wykonywanej każdego dnia toalety, ale również aspektów dekoracyjnych, jakie za sobą niesie. Lustro bowiem posiada specyficzną umiejętność kształtowania dostępnej przestrzeni, co w decydującym stopniu wpływa na wizualny odbiór całości. Wykorzystując optyczne triki, to, co w jej wyglądzie kiedyś traktowane było za ubytki, przy użyciu lustra może okazać się atutem.

 

kinkiety w łazience
Małe, duże, pionowe, poziome, w rozmaitej formie i kształcie – nowoczesne lustra mogą przyjmować rozmaity kształt. Model Occhio ze szkłem powiększającym pozwoli na wykonanie precyzyjnego makijażu, skutecznie powiększając dostępną przestrzeń. Z kolei Alu Bianco z racji swojej uniwersalnej stylistyki, doskonale odnajdzie się w każdej aranżacji.

 

Równie ciekawą propozycją są lustra łazienkowe podświetlane, które w niebywały sposób łączą dwa najważniejsze aspekty: wygodę i funkcjonalność.

oświetlenie w łazience

Oświetlenie – główne i dodatkowe

 

Czymże byłaby nawet najstaranniej zaprojektowana łazienka bez zapewniającego komfort użytkowania światła? W małych metrażowo pomieszczeniach doskonale sprawdzi się jedna, umieszczona w suficie oprawa oświetleniowa typu plafon. Do większych polecane są oprawy punktowe wbudowane w strop, uzupełnione o designerskie kinkiety. Umieszczone najczęściej w okolicy lustra – po bokach lub w górnej części. Dla zapewnienia dostatecznego oświetlenia twarzy. Ważne jest, aby lampa nie tworzyła cieni. Polecanym modelem jest lampa Chorus – https://bbhome.pl/lampy/kinkiety/kinkiet-chorus-inox-down-led-115x11x6-cm/. Kinkiety nowoczesne do łazienki to oprawy pasujące do wnętrz nowojorskich, skandynawskich i klasycznych, zaś te o metalowej konstrukcji, doskonale odnajdą się w przemysłowych, loftowych aranżacjach.