Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Urządzając pokój nastolatka, projektant staje przed dużym wyzwaniem, aby połączyć nierzadko specyficzny gust młodego człowieka (mocno manifestującego już swoje zdanie), z ergonomią i pragmatyczną rolą pokoju. To w tym miejscu dorastające dzieci uczą się, relaksują i pielęgnują swoje pasje – granie na gitarze czy na… konsoli. Wszystkie wymienione strefy wyznaczają odpowiednie meble i dodatki, właściwe rozplanowanie przestrzeni, ale również oświetlenie, które – obok funkcji – powinno mieć wyrazisty design. Na tyle ciekawy, aby został doceniony przez młodych ludzi. Które lampy wpisują się w tę konwencję – czy postawić na nowoczesne abażury., designerskie kinkiety? klasyczne lampy montowane centralnie? Jak rozplanować oświetlenie? My wiemy – sprawdźcie i Wy!

Jakie oświetlenie jest dobre dla wzroku? 

Wybór dobrych lamp do pokoju nastolatka to przede wszystkim odpowiedź na pytanie, które światło będzie odpowiednie dla wzroku, tworząc optymalne warunki do pracy. W tej materii ważne są moc, kąt padania i temperatura światła, które powinny być jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego, uznawanego za najkorzystniejsze dla wzroku. Jest to szczególnie istotne, gdy aranżujemy miejsce do nauki dla młodego człowieka, który uczy się do sprawdzianów czy kolokwium, narażając wzrok na intensywny wysiłek. Lampy Eichholtz typu plafon o ciepłej barwie światła, zbliżone do tego naturalnego (najlepiej, gdy emitowana barwa odpowiada wartości 4000 Kelwinów), pozwoli uniknąć efektu przeciążenia wzroku i zapewni dobre możliwości poznawcze. Ale oświetlenie centralne nie jest jedynym, które należy zaplanować w takiej przestrzeni.

Niezależnie czy pojawi się tam plafon, czy lampa z kilkoma źródłami światła, np. z trzema żarówkami (tutaj miłośnicy ascetycznego stylu docenią lampy Eichholtz w loftowym klimacie, a dziewczyny będą zachwycone modelami lamp dekoracyjnych w kolorze rose gold czy złotym), to konieczne jest również oświetlenie boczne. Lampy stojące biurkowe, którymi można sterować, kierując snop światła tam, gdzie akurat jest potrzebne, będą świetne, gdy trzeba przygotować autorski projekt na zajęcia lub spędzić długi wieczór na przygotowaniach do egzaminu.
Dość powiedzieć, że lampa oferuje szeroki kąt świecenia, dzięki czemu nastolatki unikną bólu oczu czy uczucia ich nadmiernego obciążenia, które stanowią skutki źle dobranego oświetlenia. Objawy nie u wszystkich są takie same, dlatego warto słuchać nastolatków, jeśli narzekają na uczucie “piasku w oczach”, rozdrażnienie lub łzawienie oczu, może to być pochodna niewłaściwie dobranych lamp. Wówczas dobrze wymienić żarówki na łagodniejsze. A na co dzień młodzi docenią modele, które legitymizują się świetnym wyglądem, designerskimi abażurami, np. w czarnym kolorze, czy łatwością adaptacji, np. wygodną, wyważoną podstawką czy włącznikiem na przewodzie, które pozwalają na mobilność i zmiany, które nastolatki kochają najbardziej!