Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Urządzając pokój nastolatka, projektant staje przed dużym wyzwaniem. Zdarza się że nierzadko musi połączyć specyficzny gust młodego człowieka z ergonomią i pragmatyczną rolą pokoju. To w tym miejscu dorastające dzieci uczą się, relaksują i pielęgnują swoje pasje – granie na gitarze czy na… konsoli. Wszystkie wymienione strefy wyznaczają odpowiednie meble i dodatki, właściwe rozplanowanie przestrzeni, ale również oświetlenie, które – obok funkcji – powinno mieć wyrazisty design. Na tyle ciekawy, aby został doceniony przez młodych ludzi. Które lampy wpisują się w tę konwencję – czy postawić na  designerskie kinkiety? Czy klasyczne lampy montowane centralnie? Jak rozplanować oświetlenie? My wiemy – sprawdźcie i Wy!

Jakie oświetlenie jest dobre dla wzroku? 

Wybór lamp do pokoju nastolatka to przede wszystkim odpowiedź na pytanie, które światło będzie odpowiednie dla wzroku. W tej materii ważna jest moc, kąt padania i temperatura światła. Oczywiście światło powinno być jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego, uznawanego za najkorzystniejsze dla wzroku . Szczególnie istotne, gdy aranżujemy miejsce do nauki dla młodego człowieka, który uczy się do sprawdzianów, narażając wzrok na wysiłek. Lampy Eichholtz typu plafon o ciepłej barwie światła, zbliżone do tego naturalnego (najlepiej, gdy emitowana barwa odpowiada wartości 4000 Kelwinów), pozwoli uniknąć efektu przeciążenia wzroku. Ale oświetlenie centralne nie jest jedynym, które należy zaplanować w takiej przestrzeni.

Niezależnie czy pojawi się tam plafon, czy lampa z kilkoma źródłami światła, np. z trzema żarówkami (tutaj miłośnicy ascetycznego stylu docenią lampy Eichholtz w loftowym klimacie, a dziewczyny będą zachwycone modelami lamp dekoracyjnych w kolorze rose gold czy złotym), to konieczne jest również oświetlenie boczne. Lampy biurkowe, którymi można sterować, kierując snop światła tam, gdzie akurat jest potrzebne, będą świetne! Najlepiej sprawdzą się, gdy trzeba przygotować autorski projekt na zajęcia lub spędzić długi wieczór na przygotowaniach do egzaminu.
Lampa biurkowa oferuje szeroki kąt świecenia, dzięki czemu nastolatki unikną bólu oczu które stanowi skutki źle dobranego oświetlenia. Objawy nie u wszystkich są takie same, dlatego warto słuchać nastolatków. Jeśli narzekają na uczucie “piasku w oczach”, rozdrażnienie lub łzawienie oczu, może to być pochodna niewłaściwie dobranych lamp. Wówczas dobrze wymienić żarówki na łagodniejsze. Młodzi docenią modele, które wyróżniają się świetnym wyglądem, pozwalają na mobilność i zmiany, które nastolatki kochają najbardziej!