Japandi – połączenie japońskiej estetyki ze skandynawskim chłodem
Japandi… Jest niczym wnętrzarskie Yin i Yang: z jednej strony koi powiewem skandynawskiej bryzy, z drugiej – zaskakuje geometryczną perfekcją stylu japońskiego. Japandi to trend, który początkowo dosyć trudno sobie wyobrazić, w końcu te dwie kultury zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Kiedy jednak poznamy założenia tego stylu wnętrz, szybko dostrzeżemy ogromną spójność. Zapraszamy do inspiracji!
Kulturowa hybryda
Pomimo odległego położenia, Skandynawię i Japonię łączy wspólna idea: natura, minimalizm oraz harmonia kolorów. Skandynawski styl Scandi dominuje w naszych wnętrzach od kilku dobrych lat, zachwycając przytulnością i prostotą. Wszystkie meble oraz dodatki tworzone są w bardzo pragmatyczny sposób – nie ma tu miejsca na niepotrzebne zdobienia, czy elementy, zbierające kurz. Podobnie jest w japońskich wnętrzach. Przestrzenie zdają się puste, pozbawione zbędnych dodatków. Dzięki temu każdy mebel nabiera specjalnego znaczenia. Nic nie dzieje się przypadkiem.
Znaczenie światła i natury – nowoczesne kinkiety
Z uwagi na to, że obie kultury czerpią ogromną inspirację z natury, nietrudno zgadnąć, jakie materiały dominują we wnętrzach w stylu Japandi. Naturalne drewno można tu spotkać w zakątkach każdego pomieszczenia – na ścianach salonów, kuchennych podłogach, czy ramach dekoracyjnych luster w łazienkach. Nie są to jednak elementy przytłaczające. Stanowią raczej tło dla lekkich mebli. Japandi to również ogromne znaczenie naturalnego światła. Duże okna, a nawet całkowicie przeszklone ściany nikogo nie dziwią. Podobnie zresztą jak niezliczona ilość nowoczesnych kinkietów i lamp zwieńczonych designerskimi abażurami.
Minimalistyczna asymetria
Jeśli chodzi o dodatki, styl Japandi całymi garściami czerpie z geometrycznych figur, charakterystycznych dla wnętrz z Japonii. Wazony o ostro zakończonych brzegach, niesymetrycznie zawieszone obrazy, a nawet szalenie popularne gałązki poskręcane we wszystkie strony świata – to tylko część ozdób, charakterystycznych dla tego stylu. Warto jednak zwrócić uwagę na zachowawczość projektów. Elementy dekoracyjne są tutaj ograniczone do absolutnego minimum. W naszym sklepie z wyposażeniem wnętrz znajdziesz szeroki wybór dodatków w tym stylu.
Pełen komfort
Obie kultury wysoko cenią sobie komfort, tworząc w mieszkaniach miejsce do relaksu i naładowania baterii. Nic więc dziwnego, że Japandi tak dużą wagę przywiązuje do mebli wypoczynkowych. Nie ma tutaj miejsca na przepiękne, ale niewygodne sofy. Królują natomiast miękkie krzesła z oparciami, duże, minimalistyczne kanapy, funkcjonalne narożniki i przede wszystkim – narzucone na meble pledy oraz grube koce. Tak, by od błogiego snu zawsze dzielił nas tylko mały krok.