Metamorfoza. Jak za pomocą dodatków zmienić wnętrze?

Metamorfoza. Jak za pomocą dodatków zmienić wnętrze?
W praktyce zawodowej od czasu do czasu zdarza mi się spotkać z niezdecydowanym Klientem, który chciałby coś zmienić w swoim dotychczasowym otoczeniu. Nie potrafi sprecyzować swych pragnień, często stoi na emocjonalnym rozdrożu, nie zna budżetu, ale … pragnie Metamorfozy. Jednocześnie wspomnienia, wiążące się z mieszkaniem i skrajnie osobisty do niego stosunek ograniczają jego,wyobraźnię i zamiary.
foto: Pinterest
  

Marketing Koloru

Z nieznanych poza marketingiem powodów Pantone co roku ogłasza Kolor Roku, który wyznaczać ma trendy w modzie i wnętrzach. Choć zasadniczo jest to działanie bez sensu, bo trudno wyobrazić sobie żeby co rok zmieniać wyposażenie domu lub kolorystykę ścian, a nawet szafę…. to jednak część tych komunikatów z pomocą wszechobecnych mediów przenika do wyobraźni Klientów i pozwala od kwestii koloru zacząć wnętrzarski „wywiad”.
foto: Pantone
  

W rozmowie Klient podkreśla, że chciałby „trochę zmienić kolorystykę”. Jak daleko miałyby sięgać te zmiany? – nie jest pewien, ale dopuszcza „zmianę koloru ścian”. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można założyć że nie chodzi o efekt, jaki widzimy na zdjęciach

 

foto: Pinterest
  
lecz raczej o pojedynczy element: pufę, sofę, fotel – który zadziała jako akcent w mocnym kolorze. Nie zrujnuje budżetu, nie postawi wszystkiego na głowie a wprowadzi element upragnionej… zmiany.
foto: Pinterest

 

foto: Pinterest
  

Kolor niejedno ma imię i niekoniecznie jest to czerwony lub zielony. Zaczynając rozmowę o kolorach od brzegowej czerni i bieli uzyskać można skrajnie różne efekty … Do niedawna Black&White kojarzył się z „chłodem”, „zimną atmosferą” i ogólnie należało od nich uciekać w przystań bezpiecznego beżu i kolorów ziemi, a po dekadzie ciężkiej pracy architektów i stylistów w „nowy beż” czyli szarość. Dostępność poradników internetowych, Westwinga, Homebooka, a w szczególności Pinetersta przeniosła poziom rozmowy nie tylko o kolorze na wyższy poziom – nieskończenie wielka fototeka rozszerza wyobraźnię, zwiększa skuteczność argumentacji i pozytywnie wpływa na stylistyczną dywersyfikację powstających wnętrz.

foto: Pinterest

 

foto: Pinterest
  

Ciekawe jest ze za pomocą tych samych kolorów można osiągnąć zupełnie inne rezultaty- B&W oznacza różne style i dużą rozpiętość nastroju – od Glamour w stylu klasycznej elegancji Chanel do skromnego Scandi i Loft. Żonglując bielą i czernią otrzymać można wnętrza w zupełnie odmiennym charakterze i – co nie jest bez znaczenia – w skrajnie innym budżecie.

  
Omówmy teraz Podstawowe Rekwizyty w procesie przemiany. Mając za zadanie drobny lifting mieszkania można zakładać że układ ścian, stale elementy architektury, podłogi, kuchnia, łazienka, garderoba nie ulegną zmianie a Inwestor oczekiwać będzie od nas kosmetycznej przeróbki za pomocą wymiany kilku ruchomych elementów. W sukurs przychodzą drobne, przenośne i w skali całego przedsięwzięcia relatywnie niedrogie, za to efektowne rekwizyty, przede wszystkim tkanina we wnętrzu czyli poduszki o innym niż dotychczas wzorze i kolorze, pled rzucony niedbale na sofę i kolorowy dywan.

 

foto: Pinterest
  

Sposobem na zagospodarowanie ogołoconych ze starych dekoracji ścian są obrazy, zdjęcia i plakaty. Dawne ikeowskie anty-ramki z tymi samymi wszechobecnymi reprodukcjami otoczaków na jesiennej plaży – od dzielnicowej poczty do dzielnicowej przychodni dentystycznej – odchodzą szczęśliwie do lamusa. Cyfrowy druk umożliwia kolorową reprodukcję zdjęcia z iPhone, a internetowe biblioteki oferują duży zbiór dzieł młodych artystów, co stwarza możliwość indywidualizacji wnętrza, pokazania wrażliwości na sztukę i kulturę i ogólnie podnosi estetykę ścian.

foto: Pinterest
  

Mission Completed

Przytulną atmosferę dopełni zapach świec i trocikótw zapachowych oraz po latach zapomnienia na nowo modna roślinność, co w połączeniu z odważnym kolorem pufa, sofy czy krzeseł i Klientowi i Architektowi da poczucie dobrze wykonanej roboty
foto: Pinterest