Metamorfoza. Jak za pomocą dodatków zmienić wnętrze?

Metamorfoza. Jak za pomocą dodatków zmienić wnętrze?

Metamorfoza. Jak za pomocą dodatków zmienić wnętrze? W praktyce zawodowej od czasu do czasu zdarza mi się spotkać z niezdecydowanym Klientem, który chciałby coś zmienić w swoim dotychczasowym otoczeniu. Nie potrafi sprecyzować swych pragnień, często stoi na emocjonalnym rozdrożu, nie zna budżetu, ale … pragnie zmiany. Jednocześnie wspomnienia, wiążące się z mieszkaniem i skrajnie osobisty do niego stosunek ograniczają jego wyobraźnię i zamiary.

foto: Pinterest

Marketing Koloru

Z nieznanych poza marketingiem powodów Pantone co roku ogłasza Kolor Roku, który wyznaczać ma trendy w modzie i wnętrzach. Choć zasadniczo jest to działanie bez sensu, bo trudno wyobrazić sobie żeby co roku zmieniać wyposażenie domu czy kolorystykę ścian. To jednak część tych komunikatów z pomocą wszechobecnych mediów przenika do wyobraźni i pozwala od kwestii koloru zacząć wnętrzarski „wywiad”.
foto: Pantone

W rozmowie Klient podkreśla, że chciałby „trochę zmienić kolorystykę”. Jak daleko miałyby sięgać te zmiany? – nie jest pewien, ale dopuszcza „zmianę koloru ścian”. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można założyć że nie chodzi o efekt, jaki widzimy na zdjęciach

 

foto: Pinterest
lecz raczej o pojedynczy element: pufę, sofę, fotel – który zadziała jako akcent w mocnym kolorze. Nie zrujnuje budżetu, nie postawi wszystkiego na głowie, a wprowadzi element upragnionej… zmiany.
foto: Pinterest

 

foto: Pinterest

Kolor niejedno ma imię i niekoniecznie jest to czerwony lub zielony. Zaczynając rozmowę o kolorach od brzegowej czerni i bieli uzyskać można skrajnie różne efekty … Do niedawna Black&White kojarzył się z „chłodem”, „zimną atmosferą” i ogólnie należało od nich uciekać w przystań bezpiecznego beżu i kolorów ziemi, a po dekadzie ciężkiej pracy architektów i stylistów w „nowy beż” czyli szarość. Dostępność poradników internetowych, Westwinga, Homebooka, a w szczególności Pinetersta przeniosła poziom rozmowy nie tylko o kolorze na wyższy poziom – nieskończenie wielka fototeka rozszerza wyobraźnię, zwiększa skuteczność argumentacji i pozytywnie wpływa na stylistyczną dywersyfikację powstających wnętrz.

foto: Pinterest

 

foto: Pinterest

Ciekawe jest ze za pomocą tych samych kolorów można osiągnąć zupełnie inne rezultaty- B&W oznacza różne style i dużą rozpiętość nastroju – od Glamour w stylu klasycznej elegancji Chanel do skromnego Scandi i Loft. Żonglując bielą i czernią otrzymać można wnętrza w zupełnie odmiennym charakterze i – co nie jest bez znaczenia – w skrajnie innym budżecie.

Omówmy teraz Podstawowe Rekwizyty w procesie przemiany. Mając za zadanie drobny lifting mieszkania można zakładać że układ ścian, stale elementy architektury, podłogi, kuchnia, łazienka, garderoba nie ulegną zmianie a Inwestor oczekiwać będzie od nas kosmetycznej przeróbki za pomocą wymiany kilku ruchomych elementów. W sukurs przychodzą drobne, przenośne w skali całego przedsięwzięcia relatywnie niedrogie rekwizyty. Efektowne  tkaniny we wnętrzu czyli poduszki o innym niż dotychczas wzorze i kolorze, pled rzucony niedbale na sofę i kolorowy dywan.

 

foto: Pinterest

Sposobem na zagospodarowanie ogołoconych ze starych dekoracji ścian są obrazy, zdjęcia i plakaty. Cyfrowy druk umożliwia kolorową reprodukcję zdjęcia z iPhone, a internetowe biblioteki oferują duży zbiór dzieł młodych artystów. Stwarza to możliwość indywidualizacji wnętrza, pokazania wrażliwości na sztukę i kulturę i ogólnie podnosi estetykę ścian.

foto: Pinterest

Metamorfoza- Mission Completed!

Przytulną atmosferę dopełni zapach świec i trocików zapachowych oraz po latach zapomnienia na nowo modna roślinność.W połączeniu z odważnym kolorem pufy, sofy czy krzeseł da Klientowi i Architektowi poczucie dobrze wykonanej roboty!
foto: Pinterest