Smartliving. Na czym polega slow design?

Smartliving. Na czym polega slow design?

Trend na slow life, a więc życie w zgodzie ze sobą, naturą, otaczanie się produktami pochodzącymi z recyklingu, ekologicznymi, da się odczuć coraz silniej także w aranżowaniu wnętrz. Slow life, slow food – jak dotąd – te dziedziny aktywności człowieka zostały opanowane przez coraz bardziej uważne patrzenie na nasze potrzeby, obserwowanie rzeczywistości. Idea “slow” zagościła również w branży fashion, owocując projektami nietuzinkowymi, przemyślanymi. Dziś przenika także do wnętrz, gdzie determinuje rozsądne zakupy, myślenie długofalowe, poparte badaniami i analizami, tworzenie konceptów, które będą wykorzystywały materiały biodegradowalne. W myśl tej filozofii nowoczesne sofy, nowoczesne fotele, lustra łazienkowe podświetlane czy oświetlenie, należy dopasować do potrzeb każdego z pomieszczeń. Będą unikatowe, niepowtarzalne, a ich atutem pozostanie jakość. Zainspirowani duchem slow designu, sprawdźmy, jak przekuć ten trend do swoich mieszkań.

Moda na bycie “slow” a aranżowanie pomieszczeń

Koncepcja bycia “slow” to w designie niezaprzeczalny powrót do korzeni. Widać to w przedmiotach codziennego użytku zdobionych np. ręcznie. Sklep z wyposażeniem wnętrz, którego asortyment wpisuje się w ideę, będzie imponował propozycjami unikatowymi, różnorodnymi, odmiennymi. Kinkiety nowoczesne do salonu będą powstawać na zamówienie w małej fabryce, której dziełem będzie np. model z możliwością dopasowania do indywidualnego gustu i potrzeb zamawiających. Łazienka nie zostanie stworzona na jedną modłę niczym kalka z katalogu, a stanie się wizytówką domowników. To tutaj lustra łazienkowe podświetlane doświetlą kafle wykonane według nieszablonowego wzorca, który pochodzi np. z niewielkiej, rodzinnej firmy, w której przykłada się dużą wagę do konceptu i jakości wykonania.

Tworząc projekt w tej filozofii, autor pragnie nim “powiedzieć” nieco więcej, dlatego kinkiety nowoczesne do salonu, np. z możliwością zastosowania energooszczędnych żarówek, nie są jedynie częścią aranżacji, ale pewnym manifestem. Mówią o tym, co można ulepszyć, jak duży jest potencjał do zmian. W tej idei kochamy solidne i wielofunkcyjne przedmioty, takie jak sofy narożne, np. modułowe, pozwalające na indywidualną konfigurację i długoletnie wykorzystywanie czy lustra łazienkowe podświetlane (dzięki połączeniu tafli zwierciadła i ram LED) optymalizujące przestrzeń i spełniające podwójną funkcję. To przedmioty, które szanują otoczenie, są jej integralną częścią i mają na nią decydujący wpływ.

Pragmatyczny design? Jak dobrać oświetlenie i meble do typów pomieszczeń?

Koncepcja slow designu często jest inspiracją dla aranżacji pragmatycznych, które chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń i prawidłowo dobrać meble i dodatki do danego pomieszczenia. W tym duchu stoły, krzesła, nowoczesne fotele, ale również oświetlenie, np. kinkiety nowoczesne do salonu zachwycą perfekcyjnym wykończeniem i dbałością o detal, a dywany, wykonane ręcznie, zaimponują cudownym wzornictwem. Sklep z wyposażeniem wnętrz, hołdujący podejściu slow, zaoferuje nowoczesne sofy (z funkcją spania – wygodne i praktyczne) w pełnej gamie obić. A na życzenie klienta umożliwi personalizację i konfigurację modelu, dzięki czemu meble będą nietuzinkowym, w pełni unikatowym projektem.W slow designie liczy się człowiek i użyteczność, którą filtrujemy właśnie przez jego perspektywę. Dlatego idea będzie wspierać lokalne zasoby i materiały pochodzenia naturalnego, jak drewno, które przewija się w wielu projektach.

My pokochaliśmy te koncepty, a Ty?